ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը  հոկտեմբերի 19-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում  մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) քաղաքական եւ միջազգային համագործակցության հարցերի մշտական հանձնաժողովի  նիստին:
Քննարկվել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը եւ հավաքական անվտանգության սպառնալիքներին ու դրանց դիմակայելու միջոցառումներին վերաբերող հարցեր:
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի հրավերով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական եւ միջազգային համագործակցության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը որոշվել է անցկացնել 2022 թվականի գարնանը՝ Հայաստանում:

19 октября делегация во главе с вице-спикером НС А.Аршакяном в Санкт-Петербурге приняла участие в заседании Постоянной комиссии по политическим вопросам и международному сотрудничеству  Парламентской ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ПА ОДКБ).
Была обсуждена ситуация в регионе и вопросы, касающиеся угроз коллективной безопасности и мероприятий по противостоянию им.
По приглашению вице-спикера Национального Собрания Армении А.Аршакяна очередное заседание Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству было решено провести весной 2022 года в Армении.