ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը հոկտեմբերի 19-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ վերահսկիչ-բյուջետային հանձնաժողովի նիստին, որին ներկա են եղել ազգային խորհրդարանների պատգամավորներ եւ ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի քարտուղարության ներկայացուցիչներ:
Նիստը վարել է ԱՊՀ ՄԽՎ վերահսկիչ-բյուջետային հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի բյուջետային եւ ֆինանսական շուկաների հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ելենա Պերմինովան:
Վերահսկիչ-բյուջետային հանձնաժողովի նիստի օրակարգում ներառված են եղել ԱՊՀ ՄԽՎ գործունեության ընթացիկ ֆինանսավորման, վեհաժողովի բյուջեի ձեւավորման եւ կատարման հետ կապված հարցեր:
Քննարկվել են ԱՊՀ ՄԽՎ անդամ պետություններում հաջորդ պլանավորման ժամանակաշրջանի պետական բյուջեի մասին օրենքների ընդունման եւ 2022 թվականի վեհաժողովի աշխատանքային ծրագրի ֆինանսական աջակցության հարցերը: Անդրադարձ է կատարվել վեհաժողովի ֆինանսական գործունեության վերաբերյալ ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի որոշումների նախագծերին:

19 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян принял участие в заседании Контрольно-бюджетной комиссии МПА СНГ в Таврическом дворце в Санкт-Петербурге, на котором присутствовали депутаты национальных парламентов и представители секретариата Совета МПА СНГ.
Заседание вела зампредседателя указанной комиссии МПА СНГ, первый заместитель председателя Комиссии по бюджету и финансовым рынкам Совета Федерации ФС РФ Е.Перминова,
В повестку дня заседания комиссии вошли вопросы, связанные с текущим финансированием деятельности МПА СНГ, формированием и исполнением бюджета Ассамблеи.
Обсуждались вопросы принятия законов о государственном бюджете на очередной плановый период в странах-участницах МПА СНГ и финансового обеспечения рабочей программы Ассамблеи 2022 года. Упоминались проекты решений Совета МПА СНГ о финансовой деятельности Ассамблеи.