ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 21-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել են «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումները:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ Երեւան քաղաքում տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման ոլորտում տեղի ունեցած փոփոխությունների արդյունքում քաղաքացիների համար առաջացել են խոչընդոտներ սեփականության իրավունք գրանցելու, ժառանգություն ընդունելու եւ այլ իրավահարաբերություններ կարգավորելու համար: Նման խնդիրները լուծելու նպատակով Կառավարությունն առաջարկում է մարզպետի կարգավիճակ ունեցող Երեւանի քաղաքապետի, Երեւան քաղաքի շրջանային խորհուրդների եւ նրանց գործադիր մարմինների, Երեւանի քաղաքային խորհուրդների ընդունած եւ իրենց իրավական ուժը պահպանած ակտերն ուժը կորցրած ճանաչելու լիազորությունը պատվիրակել Երեւանի քաղաքապետին՝ սահմանելով, որ ըստ անհրաժեշտության Երեւանի քաղաքապետարանին մասնագիտական աջակցություն է ցուցաբերելու տարածքային կառավարման բնագավառի պետական լիազոր մարմինը: Օրենքի նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ ընդունել է ««Ֆինանսական համահարթեցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:

21 октября Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды на очередном заседании в первом чтении обсудила поправки в закон “О местном самоуправлении в городе Ереване”.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян отметил, что в результате изменений в сфере территориального управления и местного самоуправления возникли препятствия для регистрации и урегулирования гражданами имущественных, наследственных и иных правоотношений. Для решения подобных проблем правительство предлагает делегировать имеющему статус марзпета (губернатора) мэру Еревана полномочия по признанию актов мэра, райсоветов столицы и их исполнительных органов, сохранивших свою юридическую силу, недействительными, установив, что по необходимости профессиональная поддержка мэрии Еревана будет оказана государственным уполномоченным органом сферы территориального управления. Законопроект получил положительное заключение.
Комиссия обсудила и приняла во втором чтении проект о внесении изменений в закон “О финансовом выравнивании”.