ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 21-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել են «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումները:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ Երեւան քաղաքում տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման ոլորտում տեղի ունեցած փոփոխությունների արդյունքում քաղաքացիների համար առաջացել են խոչընդոտներ սեփականության իրավունք գրանցելու, ժառանգություն ընդունելու եւ այլ իրավահարաբերություններ կարգավորելու համար: Նման խնդիրները լուծելու նպատակով Կառավարությունն առաջարկում է մարզպետի կարգավիճակ ունեցող Երեւանի քաղաքապետի, Երեւան քաղաքի շրջանային խորհուրդների եւ նրանց գործադիր մարմինների, Երեւանի քաղաքային խորհուրդների ընդունած եւ իրենց իրավական ուժը պահպանած ակտերն ուժը կորցրած ճանաչելու լիազորությունը պատվիրակել Երեւանի քաղաքապետին՝ սահմանելով, որ ըստ անհրաժեշտության Երեւանի քաղաքապետարանին մասնագիտական աջակցություն է ցուցաբերելու տարածքային կառավարման բնագավառի պետական լիազոր մարմինը: Օրենքի նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ ընդունել է ««Ֆինանսական համահարթեցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:

At October 21 next sitting of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection the addenda being proposed to the law on Local Self-Government in the City of Yerevan were debated in the first reading.
The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan noted that as a result of changes in the sphere of territorial administration and local self-government in the city of Yerevan, obstacles arose for registering right to property, accepting heritage and regulating other legal relations. To solve such problems, the Government proposed to delegate the Mayor of Yerevan the authority of recognizing the acts invalid adopted by the Mayor of Yerevan, Yerevan city district councils and their executive bodies, Yerevan city councils and maintained their legal force, setting that if necessary, the state authorized body of the sphere of the territorial administration would show support to Yerevan Municipality. The draft law was endorsed.
The Committee in the second reading debated and passed the draft law on Amending the RA Law on Financial Leveling.