ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 21-ին հանդիպել է Սլովենիայի Ազգային ժողովի նախագահ Իգոր Զորչիչի հետ:
Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է Սլովենիայի հետ բարեկամական հարաբերությունները, երկու երկրների օրենսդիր մարմինների արդյունավետ համագործակցությունը: Այս համատեքստում զրուցակիցներն ընդգծել են փոխգործակցության խորացման անհրաժեշտությունը, որին իր նպաստը կբերի նաեւ խորհրդարաններում ձեւավորվելիք բարեկամական խմբերի սերտ համագործակցությունը:
Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել Սլովենիայի հավասարակշռված մոտեցումը ԼՂ հիմնահարցում, որով սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը եւ ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը:
ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել սլովենական կողմին Ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում բեկորային ծանր վիրավորում ստացած հայ զինվորներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու առաջարկի համար:
Կողմերը քննարկել են միջազգային կազմակերպությունների եւ եվրոպական կառույցների շրջանակներում համագործակցության հեռանկարները:

21 октября Председатель НС А.Симонян встретился с Председателем Национального Собрания Словении Игорем Зорчичем.
А.Симонян особо отметил дружеские отношения со Словенией, эффективное сотрудничество законодательных органов двух стран. В этом контексте собеседники подчеркнули необходимость углубления взаимодействия, чему также будет способствовать тесное сотрудничество формируемых в парламентах групп дружбы.
Председатель НС РА высоко оценил сбалансированный подход Словении к Нагорно-Карабахской проблеме, поддерживающий деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ и общую позицию ЕС.
А.Симонян поблагодарил словенскую сторону за предложение гуманитарной помощи армянским военнослужащим, получившим тяжелые ранения в ходе Карабахской войны.
Собеседники обсудили перспективы сотрудничества в рамках международных организаций и европейских структур.