ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը հոկտեմբերի 22-ին Աթենքում մասնակցել է Խորհրդարանական հետազոտությունների եւ փաստաթղթավորման եվրոպական կենտրոնի հերթական նիստին, որը գումարվում է յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ՝ Խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովին զուգընթաց:
Քննարկվել են COVID-19 համավարակի ընթացքում աշխարհի տարբեր խորհրդարանների աշխատակազմերի գործունեության փոփոխված ընթացակարգերը, կիրառված նոր մոտեցումները, որոնք իրականացվել են՝ ապահովելու օրենսդիր մարմնի բնականոն աշխատանքը:
Խորհրդարանների աշխատակազմերի ղեկավարներն իրենց դիրքորոշումներն են հայտնել կիրառվող ընթացակարգերը համավարակի ավարտից հետո պահպանելու նպատակահարմարության վերաբերյալ: Որոշ խորհրդարանների աշխատակազմերի ղեկավարներ նշել են, որ իրենց խորհրդարաններն աշխատել են հեռավար կամ հիբրիդային եղանակով:
Անդրադարձ է եղել կառույցներում էլեկտրոնային եղանակով աշխատանքի կազմակերպմանը, խոսվել է խորհրդարաններում թվային ծրագրերի առավել արդյունավետ կիրառման մասին:
Կարեւորվել են համավարակի ընթացքում քաղաքացիների հետ շփումները, խորհրդարանական աշխատանքը լրատվամիջոցների համար բաց եւ թափանցիկ դարձնելը:
Քննարկվել է COVID-19-ի ընթացքում արտերկրյա այցերի սահմանափակման հարցը, ինչն ազդեցություն է ունենում խորհրդարանական դիվանագիտության, միջազգային համագործակցության զարգացման վրա:
Համաժողովին մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչիկյանը, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ Արման Իսրայելյանը:

22 октября в Афинах руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян принял участие в очередном заседании Европейского центра парламентских исследований и документации, которое созывается раз в два года параллельно конференции спикеров парламентов.
Обсуждены изменившиеся процедуры аппаратов различных парламентов мира во время пандемии COVID-19, применены новые подходы, которые были реализованы для обеспечения нормальной работы законодательного органа.
Руководители аппаратов парламентов высказали мнения о целесообразности сохранения процедур после окончания пандемии. Некоторые главы администраций отметили, что их парламенты работали в дистанционном или гибридном режиме.
Затронута организация электронной работы в структурах, более эффективное использование в парламентах цифровых программ.
Во время пандемии важно было общаться с гражданами, сделать работу парламента открытой и прозрачной для СМИ.
Обсуждался вопрос ограничения зарубежных визитов во время COVID-19, что влияет на развитие парламентской дипломатии и международного сотрудничества.
В конференции также участвовали заместитель руководителя Аппарата НС Э.Хачикян, начальник Управления внешних связей парламента А.Исраелян.