Կոալիցիայի հայտարարությունը
Նոյեմբերի 27-ին Սահմանադրական փոփոխություւնների հանրաքվեի անցկացումով մեր երկիրը եւ հասարակությունը մտան զարգացման որակապես նոր փուլ, ինչը մեծ հնարավորություններ է ստեղծում եվրոպական չափանիշներին համապատասխան արմատական ժողովրդավարական բարեփոխումներ իրականացնելու համար: Դրանց արդյունքները հետզհետե զգալի են լինելու յուրաքանչյուր քաղաքացու համար:
Հանրաքվեն կայացած է, քանզի ակնհայտ է, որ նոյեմբերի 27-ի քվեարկության արդյունքներն ընդհանուր առմամբ համապատասխանում են ժողովրդի տրամադրություններին եւ արտահայտում են նրա կամքը:
Ցավոք,որոշ քաղաքական ուժերի կողմից ի սկզբանե փորձ արվեց նսեմացնել սահմանադրական բարեփոխումների նշանակությունը եւ  խեղաթյուրել այդ գործընթացի տրամաբանությունը: Առաջին իսկ օրից նպատակ էր դրված այն բովանդակային քննարկման եւ առարկայական բանավեճից վերածել իշխանություն-ընդդիմություն քաղաքական առճակատման, սրել իրավիճակը, կասկած սերմանել հանրաքվեի դրական ելքի նկատմամբ:
Սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի  շուրջ կոնսեսուսով համատեղ աշխատելուց եւ անմիջական քննարկումներից հրաժարվելը, քարոզարշավի ընթացքում նախագծի բուն բովանդակության տարատեսակ աղավաղումները եւ միտումնավոր տարընթերցումները, բոյկոտի անհասկանալի տրամաբանությամբ ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքների մասնակցությունից եւ քվեարկության ընթացքի վերահսկման պարտականությունից հրաժարվելը, գործընթացի տարբեր փուլերում կանխակալ գնահատակներով հանդես գալը, վերջին օրերին հնչող կոչերը ակնհայտ են դարձնում ամեն գնով իշխանության գալու ինքնանպատակ ձգտումը:
Քարոզչության ընթացքի, հանրաքվեի անցկացման հետ կապված գնահատականները կարող են արժանահավատ համարվել եթե դրանք հենվում են բացառապես փաստաթղթերի, համապատասխան կառույցների եւ մեխանիզմների միջոցով կատարված եզրհանգումների վրա: Նման անաչառ եւ իրավասու կառույցների, մասնավորապես Եվրոպայի խորհրդի միացյալ դիտորդական առաքելության եզրահանգումները հաստատում են, որհանրաքվեն կայացել է, ընդհանուր առմամբ համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին եւ արձանագրված խախտումները չեն կարող ազդել արդյունքների վրա:
Այդուհանդերձ, անընդունելի համարելով պետական կարեւորություն ունեցող նման միջոցառումը ստվերող յուրաքանչյուր դրսեւորում, մենքհամոզված ենք, որ մատնանշված կեղծիքների եւ չարաշահումների վերաբերյալ պետք է կատարվի անհրաժեշտ քննություն, արվեն համապատասխան հետեւություններ եւ պատժվեն մեղավորները:
Կոչ ենք անում չտրվել երկրի կայունությունը եւ միջազգային հեղինակությունը խաթարելու ինքնանպատակ փորձերին: Մենք պարտավոր ենք հարգել հանրաքվեի ընթացքում մեր քաղաքացիների արտահայտած թեկուզ եւ իրարից տարբերվող բոլոր տեսակետները եւ դատապարտում ենք որեւէ փորձ, որը կարող է բերել հասարակության մեջ հանրաքվեի արդյունքներն ընդունողների եւ չընդունողների, սահմանադրական փոփոխությունների կողմնակիցների ու հակառակորդների ճամբարների առաջացման եւ առճակատման:

The Coalition Statement
On November 27 by holding referendum of constitutional amendments our country and society entered a qualitative new stage of development, which creates great opportunities for the fulfillment of radical democratic reforms in compliance with European standards. Their results gradually will be significant for citizens.
The referendum took place, as it’s obvious that the results of November 27 voting, in general, comply with the people’s moods and express their will.
Unfortunately, some political forces from the beginning tried to belittle the significance if the constitutional reforms and misinterpret the logic of that process. From the first day an aim was put to turn from substantial discussion and objective dispute to power-opposition political confrontation, make heated the situation and sow suspicion towards the positive outcome of the referendum.
Refusal from joint work in the draft constitutional reforms and immediate discussions, during the campaign different distortions of the very content and biased misreading, refusal from the participation of the works of the electoral commissions by the non-understandable logic of boycott and the obligation of control of voting process, biased estimating in different stages of the process, the calls sounding during last days make obvious the aim of coming to power by any price.
The estimations connected with the campaign process, holding the referendum can be trustworthy, if they exclusively rely on documents, relevant structures and conclusions through mechanisms. The conclusions of such unbiased and authoritative structures, in particular, the united Observation Mission of the Council of Europe, that the referendum took place, in general complies with in the international standards and the registered violations can’t have an impact on the results.
Nevertheless, considering unacceptable any revelation casting a shadow such arrangement of state importance, we are convinced that necessary examination shall be made on the indicated riggings and abuses, relevant conclusions will be made and those guilty will be punished.
We call on not to fall under the attempts of harming the stability of the country and international authority. We shall respect all the viewpoints expressed by our citizens, at least, differing from each other during the referendum and condemn any attempt, which can lead to the rise and confrontation of the camps of accepting and not accepting the results of the referendum in the society and the supporters and opponents.