Կոալիցիայի հայտարարությունը
Նոյեմբերի 27-ին Սահմանադրական փոփոխություւնների հանրաքվեի անցկացումով մեր երկիրը եւ հասարակությունը մտան զարգացման որակապես նոր փուլ, ինչը մեծ հնարավորություններ է ստեղծում եվրոպական չափանիշներին համապատասխան արմատական ժողովրդավարական բարեփոխումներ իրականացնելու համար: Դրանց արդյունքները հետզհետե զգալի են լինելու յուրաքանչյուր քաղաքացու համար:
Հանրաքվեն կայացած է, քանզի ակնհայտ է, որ նոյեմբերի 27-ի քվեարկության արդյունքներն ընդհանուր առմամբ համապատասխանում են ժողովրդի տրամադրություններին եւ արտահայտում են նրա կամքը:
Ցավոք,որոշ քաղաքական ուժերի կողմից ի սկզբանե փորձ արվեց նսեմացնել սահմանադրական բարեփոխումների նշանակությունը եւ  խեղաթյուրել այդ գործընթացի տրամաբանությունը: Առաջին իսկ օրից նպատակ էր դրված այն բովանդակային քննարկման եւ առարկայական բանավեճից վերածել իշխանություն-ընդդիմություն քաղաքական առճակատման, սրել իրավիճակը, կասկած սերմանել հանրաքվեի դրական ելքի նկատմամբ:
Սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի  շուրջ կոնսեսուսով համատեղ աշխատելուց եւ անմիջական քննարկումներից հրաժարվելը, քարոզարշավի ընթացքում նախագծի բուն բովանդակության տարատեսակ աղավաղումները եւ միտումնավոր տարընթերցումները, բոյկոտի անհասկանալի տրամաբանությամբ ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքների մասնակցությունից եւ քվեարկության ընթացքի վերահսկման պարտականությունից հրաժարվելը, գործընթացի տարբեր փուլերում կանխակալ գնահատակներով հանդես գալը, վերջին օրերին հնչող կոչերը ակնհայտ են դարձնում ամեն գնով իշխանության գալու ինքնանպատակ ձգտումը:
Քարոզչության ընթացքի, հանրաքվեի անցկացման հետ կապված գնահատականները կարող են արժանահավատ համարվել եթե դրանք հենվում են բացառապես փաստաթղթերի, համապատասխան կառույցների եւ մեխանիզմների միջոցով կատարված եզրհանգումների վրա: Նման անաչառ եւ իրավասու կառույցների, մասնավորապես Եվրոպայի խորհրդի միացյալ դիտորդական առաքելության եզրահանգումները հաստատում են, որհանրաքվեն կայացել է, ընդհանուր առմամբ համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին եւ արձանագրված խախտումները չեն կարող ազդել արդյունքների վրա:
Այդուհանդերձ, անընդունելի համարելով պետական կարեւորություն ունեցող նման միջոցառումը ստվերող յուրաքանչյուր դրսեւորում, մենքհամոզված ենք, որ մատնանշված կեղծիքների եւ չարաշահումների վերաբերյալ պետք է կատարվի անհրաժեշտ քննություն, արվեն համապատասխան հետեւություններ եւ պատժվեն մեղավորները:
Կոչ ենք անում չտրվել երկրի կայունությունը եւ միջազգային հեղինակությունը խաթարելու ինքնանպատակ փորձերին: Մենք պարտավոր ենք հարգել հանրաքվեի ընթացքում մեր քաղաքացիների արտահայտած թեկուզ եւ իրարից տարբերվող բոլոր տեսակետները եւ դատապարտում ենք որեւէ փորձ, որը կարող է բերել հասարակության մեջ հանրաքվեի արդյունքներն ընդունողների եւ չընդունողների, սահմանադրական փոփոխությունների կողմնակիցների ու հակառակորդների ճամբարների առաջացման եւ առճակատման:

27 ноября  проведением Референдума по конституционным изменениям наша страна и общество вошли в качественно новую фазу  развития, что создает огромные возможности для реализации соответствующих коренных демократических реформ.  Их результаты постепенно станут ощутимы  для каждого гражданина.
Референдум состоялся, так как очевидно, что итоги голосования 27 ноября в целом соответствуют настроениям народа и выражают его волю.
К сожалению, изначально определенными политическими силами была сделана попытка принизить значение конституционных реформ и извратить логику этого процесса. С первого же дня была поставлена цель превратить его из содержательного обсуждения и предметной полемики в политическое столкновение власть – оппозиция, накалить обстановку, посеять подозрения в отношении позитивного исхода референдума.
Отказ от совместной работы и непосредственных обсуждений по проекту конституционных реформ в  консенсусе, различные искажения и тенденциозные разночтения сути проекта в ходе агиткампании, отказ по непонятной логике бойкота от участия в работе избирательных комиссий и от обязательств по контролю за ходом голосования, выступления с предвзятыми оценками на различных этапах процесса, призывы, прозвучавшие в  последние дни,  делают явными самоцель – прийти к власти любой ценой.
Оценки  хода агиткампании, проведения референдума могут считаться достоверными, если они опираются исключительно на документы, на заключения, сделанные посредством соответствующих структур и механизмов.  Выводы таких беспристрастных и полномочных структур, в частности объединенной наблюдательной миссии Совета Европы, свидетельствуют, что референдум состоялся, в целом соответствует международным критериям и зафиксированные нарушения не могут влиять на итоги.
Вместе с тем, считая неприемлемым  любое проявление, бросающее тень на имеющее государственную важность подобное мероприятие, мы уверены, что в отношении указанных фальсификаций и злоупотреблений должно быть проведено необходимое расследование, сделаны соответствующие выводы и наказаны виновные.
Призываем не поддаваться на   попытки навредить стабильности и международному авторитету  страны. Мы обязаны уважать все выраженные в ходе референдума, пусть и отличающиеся друг от друга, точки зрения и осуждаем любую попытку, способную  привести к возникновению и столкновению в обществе лагерей принимающих и отвергающих итоги референдума, сторонников и противников конституционных изменений.