««Մաքսային գործերում համագործակցության եւ փոխօգնության մասին» 1994 թվականի ապրիլի 15-ի համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ հոկտեմբերի 28-ի նիստում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը:
Արձանագրությունը ստորագրվել է 2018-ին Դուշանբեում: Նպատակն է մաքսային գործի ոլորտում համաձայնագրի մասնակից պետությունների մաքսային մարմինների համագործակցության միջոցով նպաստել ուղեւորային եւ բեռնային հաղորդակցության զարգացմանն ու արագացմանը:
Փաստաթղթի շրջանակում համագործակցությունն ու փոխօգնությունը կիրականացվի՝ կատարելագործելու կողմերի մաքսային սահմանով ապրանքների եւ տրանսպորտային միջոցների տեղափոխման հետ կապված մաքսային հարաբերությունների կարգավորման կարգը, ապահովելու մաքսային օրենսդրության պահպանումը, կանխարգելելու, հայտնաբերելու, կանխելու եւ հետաքննելու մաքսային իրավախախտումները, մաքսային գործի բնագավառում տարբեր ուղղություններով կատարելու փորձի փոխանակում:
Մեր երկիրը փաստաթուղթը ստորագրել է հատուկ կարծիքով, քանի որ Ադրբեջանն այն վերապահումով էր ստորագրել:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացության մասին բարձրաձայնել է Նարեկ Ղահրամանյանը:
««Գեոդեզիայի եւ քարտեզագրության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը: Օրենքում նախատեսվում է ավելացնել տարածական տվյալների ենթակառուցվածքին վերաբերող ենթագլուխ: Կկարգավորվեն տարածական տվյալների հավաքագրմանը, պահպանմանը, մշակմանը, տարածմանը եւ տրամադրմանը վերաբերող հարցերը:
ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանի խոսքով՝ փոփոխությունները միտված են ապահովելու տվյալների հասանելիություն, հավաքագրելու պետական տարբեր մարմիններում եւ համայնքներում պահպանվող տեղեկատվությունը եւ դրա հիման վրա կատարելու ամփոփ ու ճշգրիտ եզրակացություն:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ծովինար Վարդանյանը կարեւորել է տարածական տվյալների եւ ծառայությունների հասանելիության ապահովումն ազգային գեոպորտալի միջոցով: Գլխադասային հանձնաժողովը տվել էր դրական եզրակացություն:

28 октября на заседании НС заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) РА А.Мурадян представил законопроект “О ратификации Протокола о внесении изменений в Соглашение о сотрудничестве и взаимопомощи в таможенных делах» от 15 апреля 1994 г.
Протокол, подписанный в Душанбе в 2018 г., призван  способствовать   развитию и ускорению пассажирских и грузовых перевозок посредством взаимодействия таможенных органов договаривающихся государств в области таможенного дела.
Сотрудничество и взаимопомощь в рамках документа будут осуществляться для совершенствования регулирования таможенных отношений, связанных с перемещением товаров и транспортных средств через таможенную границу, обеспечения соблюдения таможенного законодательства, предотвращения, обнаружения и расследования таможенных правонарушений.
РА представила особое мнение по документу, так как Азербайджан подписал его с оговорками.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам представил Н.Каграманян.
Проект о внесении изменений и дополнений в закон “О геодезии и картографии” внес на обсуждение в первом чтении руководитель Комитета кадастра РА С.Товмасян. Закон предусматривает добавление подглавы об инфраструктуре пространственных данных. Будут решены вопросы по сбору, хранению, обработке, распространению и предоставлению пространственных данных.
По С.Товмасяну, изменения направлены на обеспечение доступа к данным, сбор информации, хранящейся в различных государственных органах и общинах и вынесение на ее основе цельного и точного заключения.
Член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Ц.Варданян остановилась на предоставлении доступа к пространственным данным и сервисам через национальный геопортал. Профильная комиссия представила положительное заключение.