Խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամներ Անդրանիկ Քոչարյանը, Արթուր Հովհաննիսյանը եւ Արուսյակ Ջուլհակյանն անդրադարձել են Araratnews.am լրատվական կայքի թղթակցի հարցադրմանը: Լրագրողին հետաքրքրում էր, թե ինչով է պայմանավորված 44-օրյա պատերազմը քննող հանձնաժողովը մինչ օրս չստեղծելը: Նա նշել է, որ ընդդիմությունը իշխանությանը մեղադրում է գործընթացն արհեստականորեն ձգձգելու մեջ:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ընդգծել է, որ իրենք հապաղում են, որպեսզի ընդդիմությունը թույլտվության փաստաթղթերը կարգի բերի: Հանձնաժողովում ընդգրկված ընդդիմադիր չորս պատգամավորներից երեքը ստացել են այդ փաստաթղթերը, «Հայաստան» խմբակցությունից Արթուր Ղազինյանը՝ ոչ: Վերջինս դեռեւս չի ներկայացրել թույլտվության համապատասխան փաստաթղթերը, որ փակ ռեժիմներից եւ գաղտնի փաստաթղթերից օգտվելու հնարավորություն ունենա: «Մենք մեր խոստումը կկատարենք: Դա անխուսափելիորեն պետք է լինի, որ շահարկումներ չլինեն»,-ասել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
Արթուր Հովհաննիսյանի համոզմամբ՝ առաջինը հենց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն է շահագրգիռ 44-օրյա պատերազմի դրվագները բացահայտելու հարցում:
Արուսյակ Ջուլհակյանն էլ կարծիք է հայտնել, որ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննող հանձնաժողով ստեղծելու կարեւորության մասին առաջինը խոսել է ՀՀ վարչապետն անմիջապես պատերազմից հետո, եւ ՔՊ-ն է եղել դրա նախաձեռնողը:
Անդրանիկ Քոչարյանի պարզաբանմամբ՝ գտնվել է իրավական այն լուծումը, որը հնարավորություն կտա արտախորհրդարանական ուժերի եւ անհետ կորածների ու զոհվածների ծնողների ներկայացուցիչ ունենալ աշխատանքի որոշակի ձեւաչափի շրջանակում: «Երբ հայտարարենք աշխատանքի մեկնարկի մասին, կասենք, թե ինչ ձեւաչափով են մասնակցելու արտախորհրդարանական ուժերը: Սա սովորական քննիչ հանձնաժողովից տարբերվում է նրանով, որ սահմանադրական պահանջ է: Կոնկրետ Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն է իրավասու այսպիսի հարցերով քննիչ հանձաժողով ձեւավորելու եւ աշխատանքն իրականացնելու հստակ ժամկետում»,-ասել է հանձնաժողովի նախագահը:

During the parliamentary briefings, the members of the NA Civil Contract Faction Andranik Kocharyan, Artur Hovhannisyan and Arusyak Julhakyan referred to the question of the correspondent of the Araratnews.am news website. The journalist was interested in the reason for not forming a Committee Examining the 44-day war until now. He has noted that the opposition accuses the power of artificially delaying the process.
The Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan has underlined that they defer for the opposition to put the permit documents in order. Three from four opposition deputies being included in the Committee received those documents, Artur Ghazinyan from the Armenia Faction – not. The latter did not present the relevant permit documents yet to have an opportunity to use closed modes and secret documents. “We will carry out our promise. It should inevitably be so that there will be no speculations,” Andranik Kocharyan said.
Artur Hovhannisyan is sure that the Civil Contract Faction is the first to be concerned about revealing the episodes of the 44-day war.
Arusyak Julhakyan expressed an opinion that the RA Prime Minister was the first who immediately spoke about the importance of forming the Committee examining the circumstances of 44-day war after the war, and the Civil Contract initiated it.
As Andranik Kocharyan has clarified, the legal solution has been found which will give an opportunity to have a representative from the extra-parliamentary forces and the parents of missing persons and victims within the framework of a certain format of the work. “When we announce the start of work, we will say in what format the extra-parliamentary forces will participate. This differs from an ordinary Inquiry Committee in being a constitutional requirement. The NA Standing Committee on Defense and Security is authorized to form an Inquiry Committee in such issues and to carry out its work within a distinct period of time,” the Committee Chair said.