ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նոյեմբերի 2-ի hամատեղ նիստում ներկայացվել են տրանսպորտի, ջրային տնտեսության եւ էներգետիկայի ոլորտներին 2022-ի պետբյուջեով նախատեսված հատկացումները:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի տեղեկացմամբ՝ նախարարությանը  կհատկացվի 335 մլրդ 257 մլն դրամ: 22 ծրագրի շրջանակում կիրականացվի 140 միջոցառում: 209 մլրդ 594 մլն դրամը կուղղվի կապիտալ ծախսերին, իսկ 125 մլրդ 663 մլն դրամը՝ ընթացիկ ծախսերին:
Նախարարի խոսքով՝ տրանսպորտի ոլորտին բյուջեի նախագծով նախատեսվում է հատկացնել 116 մլրդ 642 մլն դրամ: Կիրականացվի  3 ծրագիր, 31 միջոցառում: Ամենախոշորը՝ «Ճանապարհային ցանցի բարելավում» ծրագիրն է, որին կհատկացվի 115 մլրդ  117 մլն դրամ: Մեկ այլ ծրագրով էլ նախատեսվում է Թալին-Լանջիկ եւ Լանջիկ-Գյումրի ճանապարհահատվածների վերակառուցում եւ երկկողմանի երթեւեկության ապահովում: Կշարունակվի Բագրատաշեն անցման կետի տարածքում կամրջի կառուցումը, որի համար բյուջեից կհատկացվի 1.3 մլրդ դրամ: Շինարարական աշխատանքներ կիրականացվեն նաեւ Վանաձոր–Ալավերդի-Վրաստանի սահմանային հատվածում:
Ջրային տնտեսության ոլորտում 5 ծրագիր, 41 միջոցառում իրականացնելու համար կհատկացվի 45 մլրդ 253 մլն դրամ: Գումարի հիմնական մասը կուղղվի «Ոռոգման համակարգերի առողջացման» ծրագրին: Նախատեսվում է 185կմ երկարությամբ ոռոգման  ցանցերի հիմնանորոգում եւ 15կմ նոր ցանցի կառուցում: ԵՄ աջակցությամբ իրականացվելիք ծրագրի շրջանակում Սյունիքի մարզի 17 բնակավայրերում  կկառուցվեն ոռոգման համակարգեր, կնախագծվի ու կկառուցվի 17 ջրամբար, ինչպես նաեւ կվերանորոգվի 4 ջրամբար:
Էներգետիկայի բնագավառին ուղղված հատկացումը 49 մլրդ 425 մլն դրամ է: Նախատեսվում է իրականացնել 3 ծրագիր եւ 10 միջոցառում: Ամենամեծը՝ «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց/ Հայաստան-Վրաստան հաղորդիչ գիծ/ենթակայաններ» ծրագիրն է՝ բաղկացած 3 բաղադրիչից:

2 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам  представлены предусмотренные госбюджетом-2022 ассигнования в сфере транспорта, водного хозяйства и энергетики.
Министр территориального управления и инфраструктур Г.Саносян сообщил, что ведомству будет выделено 335 млрд 257 млн драмов. 140 мероприятий пройдут в рамках 22 программ. На капитальные расходы направляется 209 млрд 594 млн драмов, на текущие расходы -125 млрд 663 млн драмов.
По словам министра, в проекте бюджета на транспортную отрасль предусмотрено выделение 116 млрд 642 млн драмов. Будет реализовано 3 программы, 31 мероприятие. Самая крупная – программа   “Улучшение дорожной сети”, на которую ассигновано 115 млрд 117 млн драмов. Другая программа предусматривает реконструкцию участков дорог Талин-Ланджик и Ланджик-Гюмри с обеспечением двустороннего движения. Продолжится строительство моста близ КПП “Баграташен”, на которое из бюджета выделено 1,3 млрд драмов. Строительные работы также будут вестись на участке Ванадзор-Алаверди-граница Грузии.
На реализацию 5 программ и 41 мероприятия в сфере водного хозяйства ассигнуется 45 млрд 253 млн драмов. Основная часть суммы пойдет на программу оздоровления ирригационных систем. Намечается капитальный ремонт 185 км ирригационных сетей и строительство новой 15-километровой сети. В рамках программы при поддержке ЕС будут построены оросительные системы в 17 населенных пунктах Сюникской области, спроектировано и построено 17 водохранилищ, а также отремонтированы 4 водохранилища.
На энергетику выделено 49 млрд 425 млн драмов. Планируется реализовать 3 программы и 10 мероприятий. Самой крупной является программа «Кавказская сеть электропередач/ линия электропередачи/подстанции Армения-Грузия)”, состоящая из 3 компонентов.