ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում նոյեմբերի 3-ին շարունակվել է «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումը: Օրվա քննարկումը վերաբերել է  իշխանության պետական եւ դատական մարմիններին, պետական վերահսկողությանն ու կոռուպցիայի կանխարգելմանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանի տեղեկացմամբ՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմին 2022 թվականին  կհատկացվի 1 մլրդ 602,5 մլն դրամ, կիրականացվի 1 ծրագիր՝ 2 միջոցառմամբ:  Այստեղ ֆինանսավորումը գրեթե նույնն է, ինչ ընթացիկ տարվա համար է եղել:
ՀՀ Ազգային ժողովին 2022 թվականի համար կհատկացվի 5 մլրդ 992 մլն դրամ, գրեթե այնքան, որքան  եղել է 2021-ին:   Օրենսդիր մարմինը կիրականացնի 1 ծրագիր, որի շրջանակում կանցկացվի  5 միջոցառում:
Վարչապետի աշխատակազմը գալիք տարի  կիրականացնի 11 ծրագիր, որից 2-ը՝ Սփյուռքի գծով: Այդ ծրագրերի շրջանակում կիրականացվեն 45 միջոցառումներ: Ըստ այդմ՝ վարչապետի աշխատակազմին կհատկացվի 19 մլրդ 675 դրամ, 2021-ի համեմատ ֆինասավորումը նվազել է 34,5 տոկոսով, ինչը մասամբ պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ որոշ ծրագրերի եւ միջոցառումների իրականացումը փոխանցվել է այլ գերատեսչությունների:
Սահմանադրական դատարանը  կիրականացնի 1 ծրագիր՝ 2 միջոցառմամբ, այդ նպատակով կառույցին կհատկացվի 704,6 մլն դրամ:  Բարձրագույն դատական խորհուրդը  կստանա 14 մլրդ 460 մլն դրամ, աճը 2021-ի համեմատ կազմում է 18,87 տոկոս: Կիրականացվի 1 ծրագիր՝ 27 միջոցառմամբ:  Արդարադատության նախարարությունը կիրականացնի 9 ծրագիր՝ 27 միջոցառմամբ, այս կառույցին կհատկացվի 23 մլրդ 288 մլն դրամ, աճը՝ 12,7 տոկոս: Դատախազությանը կհատկացվի 6 մլրդ 681 մլն դրամ, կիրականացվի 3 ծրագիր՝ 4 միջոցառմամբ:  Այստեղ ֆինանսավորման աճը  8,7 տոկոս է:  Պետական վերահսկողական ծառայությունը կիրականացնի 1 ծրագիր՝ 2 միջոցառմամբ, ֆինանսավորումը՝ 758,4 մլն դրամ է:  Քննչական կոմիտեն նախատեսել է 1 ծրագիր՝ 5 միջոցառմամբ, կհատկացվի 8 մլրդ  340 մլն դրամ: Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը նախատեսում է իրականացնել  1 ծրագիր՝ 2 միջոցառմամբ: Կառույցի ֆինանսավորումը նախատեսվում է 350,6 մլն դրամի չափով: Հակակոռուպցիոն կոմիտեն կստանա 823,7 մլն դրամ, կիրականացնի  1 ծրագիր՝ 3 միջոցառմամբ:  1 մլրդ 49,7 մլն դրամ կստանա Հաշվեքննիչ պալատը, 1 մլրդ 268,4 մլն դրամ՝ ԿԸՀ-ը:

3 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по государственно-правовым и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам продолжены обсуждения законопроекта “О Государственном бюджете РА” – по части   ассигнований государственным и судебным органам, государственному контролю и предупреждению коррупции.
Министр финансов РА Т.Хачатрян представил подробности проекта по соответствующим ведомствам.
Аппарату Президента РА в 2022 г. будет выделено 1 млрд 602,5 млн драмов, реализована 1 программа с двумя мероприятиями. Финансирование почти такое же, как и в текущем году.
Национальному Собранию РА в следующем году ассигновано 5 млрд 992 млн драмов, почти столько же, сколько в 2021-м. Законодательный орган реализует одну программу, в рамках которой будет проведено 5 мероприятий.
Аппарат Премьер-министра в 2022 г. реализует 11 программ, 2 из которых касаются Диаспоры. В их рамках будет проведено 45 мероприятий. Аппарату премьера   выделено 19 млрд 675 драмов, по сравнению с 2021 г. финансирование уменьшилось на 34,5%, что отчасти связано с тем, что выполнение некоторых программ и мероприятий передано в другие ведомства.
Конституционный Суд реализует 1 программу с 2 мероприятиями, для чего структуре будет выделено 704,6 млн. драмов. Высший Судебный Совет получит 14 млрд 460 млн драмов, что на 18,87% больше, чем в 2021 г. Будет реализована 1 программа, с 27 мероприятиями. Министерство юстиции   осуществит   9 программ с 27 мероприятиями, ведомству ассигнуется 23 млрд 288 млн драмов, рост на 12,7%. Прокуратуре выделено 6 млрд 681 млн драмов, будут реализованы 3 программы, с 4 мероприятиями; рост финансирования - 8,7%. Служба государственного контроля проведет 1 программу, с 2 мероприятиями, финансирование - 758,4 млн. драмов. Следственным комитетом предусмотрена 1 программа, из 5 мероприятий, на которые выделяется 8 млрд 340 млн драмов. Комиссия по предупреждению коррупции планирует реализовать 1 программу, с 2 мероприятиями. Финансирование структуры предусмотрено в размере 350,6 млн драмов. Антикоррупционный комитет получит 823,7 млн ​​драмов, реализует 1 программу, с 3 мероприятиями. 1 млрд 49,7 млн ​​драм ассигнован Аудиторской палате, 1 млрд 268,4 млн драм – ЦИК.