ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նոյեմբերի 4-ի համատեղ նիստում խոսել է իր ղեկավարած կառույցի գործունեությունից եւ առաջիկա ծրագրերից:
Նախարարն անդրադարձել է մեր երկրի լոգիստիկ խնդիրներին, ինչը պայմանավորված է շրջափակմամբ: Նա ներկայացրել է  առաջիկա գործողությունների պլանը. առաջինը Հայաստանի երկաթուղային համակարգը ԵԱՏՄ երկաթուղային համակարգին միացնելն է: Տարվա սկզբից քննարկումներ են եղել ռուսական, եվրոպական բեռնափոխադրող ընկերությունների հետ: Պատրաստ է նախագիծ, որն առաջիկայում կներկայացվի Կառավարության քննարկմանը: Դրանով նախատեսվում է լաստանավային կանոնավոր հաղորդակցություն ունենալ Փոթի եւ Պորտ Կավկազ նավահանգիստների միջեւ: Դա թույլ կտա մեր երկաթուղային համակարգին միանալու եվրասիականին, բարձրացնել տնտեսության մրցունակությունը, բարելավել լոգիստիկ հնարավորությունները ոչ միայն ՌԴ-ի, այլ նաեւ Բելառուսի եւ Ղազախստանի հետ:
Վահան Քերոբյանի խոսքով՝ Ռուսաստանի հետ ձեւավորվում է երկկողմ տնտեսական օրակարգ, որը ներառում է ներդրումային ծրագրեր: Այս շրջանակում նախարարն առանձնացրել է պղնձաձուլական կլաստերի ստեղծման հարցը, որը քննարկումների փուլում է: Կա համագործակցություն ռուսական երկաթուղիների հետ՝ Երեւան-Թբիլիսի գնացքի ընթացքն արագացնելու նախագծի հարցում: Նախարարը տեղեկացրել է, որ ՌԴ ազատ տնտեսական գոտիների ասոցիացիաների հետ աշխատանք է իրականացվում լոգիստիկ պարկերի նախագծի հարցում: Կառավարության ծրագրով մինչեւ 2026 թ. պետք է ստեղծվի  արդյունաբերական 3 գոտի: Դրանք կլինեն Գյումրիում, Արարատում եւ Սյունիքում: Արարատի արդյունաբերական գոտին նախատեսված է լինելու իրանական ընկերությունների, իսկ Գյումրիինը՝ ԵԱՏՄ-ի եւ եվրոպական երկրների համար:

4 ноября министр экономики В.Керобян на совместном заседании постоянных комиссий НС по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам представил деятельность возглавляемой им структуры и намеченные программы.
Министр коснулся обусловленных блокадой логистических проблем РА, представил план ближайших действий. Первоочередным среди них является соединение железнодорожной системы Армении с железнодорожной сетью ЕАЭС. С начала года велись переговоры с российскими и европейскими грузоперевозочными компаниями. В ближайшее время на обсуждение в правительство будет внесен проект, предусматривающий регулярное паромное сообщение между портами Поти и Кавказ, что позволит Армении присоединиться к Евразийской железнодорожной системе, повысить конкурентоспособность экономики, улучшить логистические возможности не только с Россией, но также с Беларусью и Казахстаном.
По В.Керобяну, с РФ формируется двусторонняя экономическая повестка, включающая инвестиционные программы. В этих рамках он выделил находящийся в стадии обсуждения вопрос создания медеплавильного кластера. Ведется сотрудничество с РЖД в плане ускорения движения поезда Ереван-Тбилиси. Министр сообщил о налаживании работы с ассоциациями свободных экономических зон РФ по проектированию логистических парков. Согласно правительственной программе, до 2026 г. должны быть созданы 3 промышленные зоны – в Гюмри, Арарате и Сюнике. Промзона Арарат будет предназначена для иранских компаний, Гюмри – для стран ЕАЭС и Европы.