«ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծում նախատեսված սոցիալական ապահովության, նպաստների եւ թոշակների գծով ֆինանսական հատկացումները քննարկվել են նոյեմբերի 5-ին ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը նշել է, որ 2022-ին նախատեսվում է բարձրացնել նվազագույն կենսաթոշակի, սոցիալական նպաստների չափերը: «Անապահով սոցիալական խմբերին աջակցություն» ծրագրի նպատակն է օժանդակել անապահով ընտանիքների կենսամակարդակի բարձրացմանը:  Հատկացվելու է ավելի քան 37  մլն դրամ՝ շուրջ 97 հազար 216 ընտանիքների համար:
Եկող տարի բարձրացվելու է խնամքի նպաստի չափ՝ 26 հազար 500 դրամի փոխարեն այն հունվարի 1-ից կլինի 28 հազար 600 դրամ:
Գալիք տարի կիրականացվի  ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված նոր միջոցառում: Ծնելիությունը խթանելու եւ բազմազավակ ընտանիքներին պետական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով 2022-ի հունվարի 1-ից հետո ընտանիքում 3-րդ եւ յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի ծնվելու կապակցությամբ երեխայի ծնողին կնշանակվի եւ մինչեւ երեխայի 6 տարեկանը լրանալը կվճարվի դրամական աջակցություն՝ ամսական 50 հազար դրամի չափով: Միջոցառման իրականացմանն ուղղվելու է 2,925.0 մլն դրամ:
«Սոցիալական փաթեթների ապահովում» ծրագիրը նախատեսված է  130 հազար 687 շահառուի համար: Նախատեսվել է 9,949,8 մլն դրամ:

5 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по труду и социальным вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждались ассигнования на социальное обеспечение, пособия и пенсии, предусмотренные законопроектом “О Государственном бюджете РА на 2022 г.”.
Министр труда и социальных вопросов   Н.Мкртчян отметил, что в 2022 г. планируется увеличить размеры минимальной пенсии и социальных пособий. Цель программы – поддержка   уязвимых социальных групп и семей, повышение уровня их жизни. Около   97.216 семьям будет выделено более 37 млн драмов.
С 1 января будущего года размер пособия по уходу будет увеличен с 26.500   до 28.600 драмов.
В следующем году будут предприняты меры по улучшению демографической ситуации. В целях повышения рождаемости и государственной поддержки многодетных семей с 1 января 2022 г. по случаю рождения в семье третьего и каждого последующего ребенка родителю будет ежемесячно выплачиваться 50 тыс. драмов до достижения   ребенком 6-летнего возраста. На реализацию мероприятия будет направлено 2.925 млн драмов.
Программа “Обеспечение социальных пакетов” рассчитана на 130 тыс. 687 выгодополучателей. Предусмотрено 9.949,8 млн драмов.