Նոյեմբերի 5-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որտեղ քննարկվել է «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը:  ՀՀ շրջակա միջավայրի  նախարար Ռոմանոս  Պետրոսյանը հայտնել է, որ 2022 թվականին իր ղեկավարած գերատեսչությունն իրականացնելու է 6 ծրագիր` 22 միջոցառմամբ: «2022 թվականի բյուջետային հայտում ներկայացված ֆինանսավորման ծավալը գործող ծրագրերի մասով կազմում է 6 մլրդ 772 մլն դրամ, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից ցածր է 26,5 տոկոսով: Դա պայմանավորված է «KFW» բանկի դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում իրականացվող «Սյունիքի մարզի բնության հատուկ պահպանվող տարածքներին աջակցման ծրագրերի» պայմանագրային ժամկետների ավարտով: Պայմանագրի ժամկետն ավարտվում է այս տարեվերջին»,- ասել է Ռոմանոս Պետրոսյանը:
Միջոցառումների շրջանակում իրականացվելու են անտառվերականգնման աշխատանքներ` մոտ 130 հա չափով,  շարունակվելու է Սեւանա լճի մաքրումը,  կատարվելու են շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման աշխատանքներ եւ այլն:  Ռոմանոս Պետրոսյանը հայտնել է, որ նախարարության պահպանման ծախսերը նվազել են 5,8 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է  ընթացիկ տարում 13 հաստիքի կրճատմամբ: Նախարարությունն այսօր ունի 215 միավոր  հաստիք, որոնցից մի քանիսը, որոնք թափուր են, առաջիկայում նախատեսվում է կրճատել:

5 ноября состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, на котором обсуждался проект госбюджета-2022.   Министр окружающей среды Р.Петросян проинформировал, что в будущем году возглавляемое им ведомство реализует 6 программ, с 22 мероприятиями. “Объем финансирования по представленной на 2022 г. бюджетной заявке по действующим программам составляет 6 млрд 772 млн драмов, что на 26,5% ниже показателя прошлого года. Это связано с истечением сроков “Программ поддержки особо охраняемых природных территорий Сюникской области”, реализуемых в рамках грантовой программы банка KFW. Срок договора истекает в конце нынешнего года”, - пояснил министр.
В рамках мероприятий будет осуществлена работа по восстановлению около 130 га лесов, очищено озеро Севан, проведена оценка воздействия на окружающую среду и т.д. Р.Петросян сообщил, что расходы на содержание министерства снизились на 5,8%, что связано с сокращением в текущем году 13 штатных единиц. В настоящее время в ведомстве работает 215 сотрудников, некоторые ныне вакантные должности намечается сократить.