ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նոյեմբերի 8-ի համատեղ նիստում քննարկվել են «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված ոլորտային եկամուտներն ու ծախսերը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է չորս գերատեսչությունների ֆինանսավորման ցուցանիշները:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովին 2022-ին բյուջեի նախագծով նախատեսվել է մոտ 336 մլն 900 հազար դրամ:
Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի՝ բյուջեի նախագծով նախատեսված ծախսերի հանրագումարը 1 ծրագիր եւ 5 միջոցառում իրականացնելու համար կազմում է  7 մլրդ 634 մլն դրամ:
Վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի համար 2 ծրագիր եւ 9 միջոցառում իրականացնելու համար նախատեսվել է 579 մլն դրամ:
ԿԳՄՍ նախարարությունը 2022 թվականին պետք է իրականացնի 21 ծրագիր՝ 176 միջոցառմամբ: Ընդհանուր ծախսը կկազմի շուրջ 226 մլրդ դրամ, որը 2021 թ. հաստատված բյուջեից ավելի է 48 մլրդ 694 մլն դրամով:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը, ներկայացնելով կառույցի գործառույթները, ընդգծել է, որ հանձնաժողովը պետական անկախ մարմին է եւ երաշխավորում է հեռարձակողների ազատությունը, անկախությունն ու բազմազանությունը:
Մանրամասն ներկայացնելով գալիք տարվա ծրագրերը՝ նա նշել է, որ բյուջեի նախագծով նախատեսված գումարով կփորձեն լուծել բազմաթիվ խնդիրներ:

8 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждены доходы и расходы по указанным отраслям, предусмотренные проектом закона “О Государственном бюджете РА на 2022 г.”.
Министр финансов РА Т.Хачатрян представил финансовые показатели четырех ведомств.
В 2022 г. проектом бюджета на Комиссию по телевидению и радио ассигновано около 206 млн 900 тыс. драмов.
Сумма расходов, предусмотренных бюджетом Совету Общественной телерадиокомпании (ОТРК) на реализацию 1 программы и 5 мероприятий, составляет 7 млрд 634 млн драмов.
На реализацию 2 программ и 9 мероприятий Офису Главного уполномоченного по делам диаспоры Аппарата Премьер-министра предусмотрено 579 млн драмов.
МОНКС в 2022 г. должно реализовать 21 программу со 176 мероприятиями. Общие расходы составят около 226 млрд драмов, что на 48 млрд 694 млн драмов больше утвержденного бюджета 2021 года.
Председатель Комиссии по телевидению и радио Т.Акопян, представляя функции структуры, подчеркнул, что комиссия является независимым государственным органом и гарантирует свободу, независимость и разнообразие вещателей.
Подробно представив планы на будущий год, он отметил, что с помощью предусмотренных проектом бюджета сумм постараются решить многие проблем.