ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 9-ի նիստում քննարկվել է ««Անկախ պետությունների համագործակցության ցանցային համալսարանի հիմնադրման եւ գործունեության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2020թ. մայիսի 29-ին: Մանրամասն ներկայացնելով ԱՊՀ ցանցային համալսարանների գործունեութան հիմնական ուղղությունները, որոնք կարգավորվում են համաձայնագրի դրույթներով` փոխնախարարը  կարեւորել է նորարական կրթական տեխնոլոգիաների ներդրումը համատեղ կրթական ծրագրերով ուսուցման գործընթացում: Ցանցային համագործակցության շրջանակում Հայաստանից ներառված են ԵՊՀ-ն, Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանը եւ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը: Վերջին 10-11 տարիներին մեր երկրի շուրջ 120 ուսանողներ արդեն սովորել են ցանցային համալսարանի մաս կազմող բուհերում:
Եզրափակիչ ելույթում Արթուր Մարտիրոսյանը, շնորհակալություն հայտնելով քննարկման համար, նշել է, որ մեր բուհերի բարձրագույն կրթության միջազգայնացումը Կառավարության որդեգրած առաջնահերթություններից է:

At November 9 sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, the draft law on Ratifying the Agreement on the Establishment of Network University of the Commonwealth of Independent States was debated.
The key rapporteur, the Deputy Minister of the RA Education, Science, Culture and Sports Artur Martirosyan informed that the agreement was signed on May 29, 2020. Introducing the main directions of the activities of the CIS Network Universities in detail, which are regulated by the provisions of the agreement, the Deputy Minister has highlighted the investment of the innovative educational technologies in the process of teaching through joint educational programmes. Within the framework of the network cooperation, Yerevan State University, Brusov State University and Armenian Polytechnic University from Armenia are involved. During 10-11 years, about 120 students from our country have already studied in the higher educational institutions being part of the network university.
In his final speech, Artur Martirosyan thanking for the debate has underlined that the internationalization of higher education is one of the priorities adopted by the Government.