ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 9-ի նիստում քննարկվել է ««Անկախ պետությունների համագործակցության ցանցային համալսարանի հիմնադրման եւ գործունեության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2020թ. մայիսի 29-ին: Մանրամասն ներկայացնելով ԱՊՀ ցանցային համալսարանների գործունեութան հիմնական ուղղությունները, որոնք կարգավորվում են համաձայնագրի դրույթներով` փոխնախարարը  կարեւորել է նորարական կրթական տեխնոլոգիաների ներդրումը համատեղ կրթական ծրագրերով ուսուցման գործընթացում: Ցանցային համագործակցության շրջանակում Հայաստանից ներառված են ԵՊՀ-ն, Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանը եւ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը: Վերջին 10-11 տարիներին մեր երկրի շուրջ 120 ուսանողներ արդեն սովորել են ցանցային համալսարանի մաս կազմող բուհերում:
Եզրափակիչ ելույթում Արթուր Մարտիրոսյանը, շնորհակալություն հայտնելով քննարկման համար, նշել է, որ մեր բուհերի բարձրագույն կրթության միջազգայնացումը Կառավարության որդեգրած առաջնահերթություններից է:

9 ноября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта обсужден законопроект “О ратификации Соглашения о создании и деятельности сетевого университета СНГ”.
Как сообщил основной докладчик, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА А.Мартиросян, соглашение подписано 29 мая 2020 г. Подробно представив основные направления сетевых университетов СНГ, которые регулируются положениями Соглашения, замминистра особо остановился на внедрении инновационных образовательных технологий в процесс обучения через совместные образовательные программы. В рамках сетевого сотрудничества – ЕГУ, Государственный университет им. В.Брюсова и Национальный политехнический университет Армении. За последние 10-11 лет около 120 студентов РА уже обучались в вузах, составляющих часть сетевого университета.
В заключительном слове А.Мартиросян, поблагодарив за обсуждение, отметил, что интернационализация высшего образования в наших вузах является одним из утвержденных правительством приоритетов.