Նոյեմբերի 10-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Օրինագծով առաջարկվում էր ամանորյա ոչ աշխատանքային օրերը կրճատել եւ հունվարի 2-ը, 3-ը, 4-ը, 5-ը եւ 7-ը սահմանել աշխատանքային օր:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել է, որ օրինագծի վերաբերյալ եղել են բազմաթիվ քննարկումներ եւ որոշում է կայացվել հունվարի 2-ը եւս ընդգրկել ոչ աշխատանքային օրերի ցանկում:
Էկոնոմիկայի նախարարը, անդրադառնալով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի՝ հունվարի 5-ը եւ 7-ը ոչ աշխատանքային թողնելու առաջարկին, նշել է, որ առաջարկը մանրամասն ուսումնասիրվել է, սակայն այն ընդունելը տնտեսական առումով նպատակահարմար չէ:
ԱԺ պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանն իր ելույթում նշել է, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի առաջարկը չընդունելու վերաբերյալ բովանդակային հակափաստարկ չի լսել: Ըստ նրա՝ ներկայացված փոփոխություններով նախագիծն ընդունելի չէ:
Հարակից զեկույցում ԱԺ պատգամավոր Արփինե Դավոյանը, անդրադառնալով Մայր Աթոռի առաջարկը չընդունելուն, նշել է, որ իրականացվել են տնտեսական հաշվարկներ:

On November 10, at the regular sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the draft law on Amending the RA Law on RA Holidays and Memorial Days was debated in the second reading.
The bill proposed to reduce New Year non-working days and set January 2, 3, 4, 5 and 7 as working days.
The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan informed that there were many discussions related to the bill and a decision was made to include January 2 in the list of non-working days too.
The Minister of Economy referring to the proposal of Mother See of Holy Etchmiadzin to leave January 5 and 7 non-working, has noted that the proposal has been studied in detail, however it is not economically expedient to accept it.
In his speech, the NA deputy Aram Vardevanyan stated that he did not hear essential counter-argument on not accepting the proposal of Mother See of Holy Etchmiadzin. According to him, the draft law is unacceptable by the presented amendments.
In her co-report, the NA deputy Arpine Davoyan referring to the issue on not accepting the proposal, mentioned that economic calculations were made.