Նոյեմբերի 10-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Օրինագծով առաջարկվում էր ամանորյա ոչ աշխատանքային օրերը կրճատել եւ հունվարի 2-ը, 3-ը, 4-ը, 5-ը եւ 7-ը սահմանել աշխատանքային օր:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել է, որ օրինագծի վերաբերյալ եղել են բազմաթիվ քննարկումներ եւ որոշում է կայացվել հունվարի 2-ը եւս ընդգրկել ոչ աշխատանքային օրերի ցանկում:
Էկոնոմիկայի նախարարը, անդրադառնալով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի՝ հունվարի 5-ը եւ 7-ը ոչ աշխատանքային թողնելու առաջարկին, նշել է, որ առաջարկը մանրամասն ուսումնասիրվել է, սակայն այն ընդունելը տնտեսական առումով նպատակահարմար չէ:
ԱԺ պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանն իր ելույթում նշել է, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի առաջարկը չընդունելու վերաբերյալ բովանդակային հակափաստարկ չի լսել: Ըստ նրա՝ ներկայացված փոփոխություններով նախագիծն ընդունելի չէ:
Հարակից զեկույցում ԱԺ պատգամավոր Արփինե Դավոյանը, անդրադառնալով Մայր Աթոռի առաջարկը չընդունելուն, նշել է, որ իրականացվել են տնտեսական հաշվարկներ:

10 ноября на очередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам во втором чтении обсужден проект о внесении изменений в закон “О праздниках и памятных днях РА”.
Законопроектом предлагается сократить нерабочие новогодние дни, установив 2-5 и 7 января рабочими днями.
Министр экономики РА В.Керобян проинформировал, что в ходе оживленных дебатов по законопроекту принято решение включить 2 января в перечень нерабочих дней.
Коснувшись предложения Первопрестольного Св.Эчмиадзина оставить 5 и 7 января нерабочими, министр отметил, что предложение детально изучено, однако его принятие признано экономически нецелесообразным.
В своем выступлении депутат НС А.Вардеванян заметил, что не прозвучало существенного контраргумента   по   предложению   ААЦ. По его словам, проект с представленными поправками неприемлем.
В содокладе депутат НС А.Давоян, затронув отклонение предложения Св.Эчмиадзина, отметила, что произведены соответствующие экономические расчеты.