ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 10-ին հրավիրած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը նշել է, որ առկա գլոբալ բնապահպանական խնդիրները` օզոնային շերտի քայքայումը, գլոբալ տաքացման հետեւանքով կլիմայի փոփոխությունն արդեն վնասակար ազդեցություն են թողնում շրջակա միջավայրի, ինչպես նաեւ մարդկանց կյանքի ու առողջության վրա: Այս բնագավառում Հայաստանը շարունակում է կատարել իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, որոնք բխում են «Օզոնային շերտի պահպանության մասին» Վիեննայի կոնվենցիայից, «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրությունից, ինչպես նաեւ ԵԱՏՄ իրավակարգավորումներից: ՀՀ հարկային օրենսգրքով սահմանված են շրջակա միջավայրին վնաս պատճառող ապրանքների համար բնապահպանական հարկի դրույքաչափերը:  Նախագծով առաջարկվում է օրենսգրքի համապատասխան աղյուսակից դուրս բերել այն օզոնաքայքայիչ նյութերը, որոնց ներմուծումը մեր երկիր արգելված է: Նշված նյութերի ներմուծման եւ իրացման համար բնապահպանական հարկի դրույքաչափերը նախատեսվում է սահմանել 2.0 տոկոս:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանն առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Նշվել է, որ ակցիզային դրոշմանիշերով եւ դրոշմապիտակներով ապրանքների դրոշմապիտակավորման համար օրենսգրքով սահմանված կարգավորումների գործնական կիրառման ընթացքում առաջացել են մի շարք խնդիրներ, մասնավորապես՝ դրոշմանիշերի եւ պիտակների ստացման, վերադարձման, պատասխանատվության միջոցների կիրառման համաչափության, վերագրումների կատարման էլեկտրոնային համակարգերի հստակեցման, ապրանքների վերափաթեթավորման, ինչպես նաեւ գրավի առարկա հանդիսացող ապրանքների դրոշմավորման հետ կապված: Նախագծի ընդունումը  պայմանավորված է ՀՀ հարկային օրենսգրքի առանձին դրույթների վերանայման, դրանցում բովանդակային, խմբագրական փոփոխություններ կատարելու եւ նոր կարգավորումներ սահմանելու անհրաժեշտությամբ:
«ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծով առաջարկվում է  վնասված դրոշմապիտակների առումով սահմանել բացառություն դրոշմավորման ընթացքում խոտանված այն դրոշմապիտակների համար, որոնք ենթակա չեն վերադարձման հարկային մարմին: Դրանց համար տուգանքը փոխարինվել է տպագրության համար ծախսերի փոխհատուցմամբ:  Էականորեն վերանայվել է սահմանված ժամկետում չվերադարձված դրոշմապիտակների համար նախատեսված պատասխանատվության չափը այն դեպքերի համար, երբ դրանք վարչական վարույթի շրջանակում վերադարձվել եւ հետ են ընդունվել հարկային մարմնի կողմից:

10 ноября Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила в первом чтении законопроект о внесении изменения в Налоговый кодекс РА.
Заместитель министра окружающей среды Г.Габриелян отметила, что нынешние глобальные экологические проблемы – истощение   озонового слоя, изменение климата из-за глобального потепления уже оказывают пагубное воздействие на окружающую среду, а также на жизнь и здоровье людей. В этой сфере Армения продолжает выполнять свои международные обязательства по Венской конвенции об охране озонового слоя, Монреальскому Протоколу по веществам, разрушающим озоновый слой, и Регламенту ЕАЭС. Налоговый кодекс РА определяет ставки природоохранного налога на товары, наносящие ущерб окружающей среде. Проектом предлагается исключить из соответствующей таблицы кодекса озоноразрушающие вещества, ввоз которых в РА запрещен. Ставки природоохранного налога на импорт и реализацию этих материалов будут установлены в размере 2,0%.
Заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Манукян представил на обсуждение в первом чтении законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА и Кодекс РА об административных правонарушениях.
Отмечено, что при практическом применении положений о маркировке товаров акцизными марками и ярлыками возник ряд проблем, в частности, получение марок и этикеток, возврат, соразмерность санкций, уточнение электронных систем внесения атрибуций, переупаковка товаров в связи с маркировкой товаров и др. Принятие проекта обусловлено необходимостью пересмотра отдельных положений Налогового кодекса РА, внесения в них существенных и редакционных изменений и т.д.
Законопроект о внесении изменения в Кодекс РА об административных правонарушениях предлагает установить исключение для марок, поврежденных при проштамповке и подлежащих возврату в налоговый орган. Штраф для них заменяется возмещением затрат на печать. Существенно пересмотрен размер ответственности за невозвратные марки в случаях, когда они в рамках административного производства возвращены и приняты налоговым органом.