Նոյեմբերի 10-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր»  խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հանդիպել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը երկու երկրների հարաբերություններում: Նա բարձր է գնահատել Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումներում:
Հայկ Կոնջորյանն անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների շուտափույթ վերադարձի հարցին: Խմբակցության ղեկավարը խոսել է նաեւ Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների մասին, որոնց հետեւանքով հոկտեմբերի 8-ին Շուշիի մոտակայքում սպանվել է մեկ քաղաքացիական անձ, կան նաեւ վիրավորներ:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցը:
Լին Թրեյսին նշել է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակելու է սերտ համագործակցությունը Հայաստանի իշխանությունների հետ տարբեր ոլորտներում, իսկ միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափն էապես կարող է նպաստել արդյունավետ փոխգործակցության խորացմանը:

10 ноября руководитель фракции “Гражданский договор” А.Конджорян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом США в Армении Линн Трейси.
Руководитель группы дружбы Армения-США А.Конджорян подчеркнул важность межпарламентского сотрудничества в отношениях между двумя странами. Он высоко оценил поддержку Соединенными Штатами реформ по укреплению демократии в Армении.
А.Конджорян затронул вопрос незамедлительного возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных. Он также коснулся провокационных действий Азербайджана, вследствие которых 8 октября близ Шуши убито гражданское лицо, есть также раненые.
В ходе встречи затронут вопрос мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Линн Трейси отметила, что Соединенные Штаты и впредь будут тесно взаимодействовать с властями Армении в различных сферах, а формат межпарламентского сотрудничества может существенно содействовать углублению продуктивных отношений.