ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 12-ին հրավիրած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Սնդիկի մասին» ՀՀ օրենքը եւ «Ընդերքի մասին» օրենսգրքում լրացումներ նախատեսող օրենսդրական նախաձեռնությունը:
Կառավարությունն առաջարկում է կարգավորել մեր երկրում  սնդիկի, դրա միացությունների, սնդիկային թափոնների եւ սնդիկի հավելիչով արտադրանքի գործածության հետ կապված հարաբերությունները: Հանձնաժողովի քննարկմանը ներկայացված օրենքի նախագիծի նպատակն է նաեւ պահպանել մարդու առողջությունն ու շրջակա միջավայրը սնդիկի հնարավոր ազդեցություններից:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը նշել է, որ նախագծի մշակման անհրաժեշտությունը բխում է Հայաստանի կողմից 2017 թվականին վավերացված «Սնդիկի վերաբերյալ» Մինամատայի կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորություններից: Նախագծով սահմանվում են սնդիկի ուսումնասիրության հետ կապված դրույթները: Օրենքի ընդունումից հետո վեց ամսվա ընթացքում Կառավարության որոշումներով կսահմանվեն ՀՀ-ից սնդիկի արտահանման կարգը, ինչպես նաեւ ներմուծման համար արգելված սնդիկի հավելիչով արտադրանքի ցանկը:

12 ноября Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды обсудила в первом чтении закон “О ртути” и законодательную инициативу о внесении дополнений в Кодекс о недрах.
Правительство предлагает урегулировать отношения по использованию в РА ртути, ее соединений, ртутных отходов и продукции с ртутными добавками. Представленный к рассмотрению в комиссии законопроект также направлен на защиту здоровья человека и окружающей среды от антропогенных выбросов, паров ртути и ртутных соединений.
Заместитель министра окружающей среды Г.Габриелян отметила, что необходимость разработки проекта исходит из обязательств, взятых Арменией в рамках ратифицированной в 2017 г. Минаматской конвенции “О ртути”. В проекте определены положения по исследованию ртути. В течение шести месяцев после принятия закона постановлением правительства будет определен порядок вывоза ртути из РА, а также список запрещенной к ввозу продукции с добавками ртути.