ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը եւ հանձնաժողովի անդամները նոյեմբերի 12-ին հանդիպել են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանին:
Սիսակ Գաբրիելյանը բարձր է գնահատել ավելի քան 50 անվանի նվագախմբերի հետ հանդես եկած դիրիժորի ներդրումը դասական երաժշտության զարգացման գործում:
Քննարկմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում դասական երաժշտության զարգացման խոչընդոտներին, ինչպես նաեւ դրանք հաղթահարելուն ուղղված քայլերին:
Արվեստի վաստակավոր գործիչը երազում է, որ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը լինի համաշխարհային բարձրակարգ նվագախմբերի շարքում: Նրա կարծիքով՝ երազանքը մոտ է իրականություն դառնալուն:
Մշտապես նոր գաղափարներով, հետաքրքիր ու բացառիկ նախագծերով հայտնի դիրիժորը մտահոգված է երաժշտական դպրոցների, երաժշտական կրթության շարունակականության հարցերով: Ընդգծվել է, որ այն պետական մշակութային քաղաքականության պարտադիր մաս պետք է դառնա:
Սիսակ Գաբրիելյանը, կարեւորելով քննարկված հարցերի հրատապությունը, նշել է, որ հանձնաժողովը պատրաստ է իր լիազորությունների շրջանակում աջակցելու մշակույթի վերելքին նպաստող բոլոր նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանը:

12 ноября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян и члены комиссии встретились с художественным руководителем и главным дирижером Национального филармонического оркестра Армении Э.Топчяном.
С.Габриелян высоко оценил вклад дирижера, выступавшего с более чем 50 известными оркестрами, в развитие классической музыки.
В ходе встречи собеседники коснулись препон на пути развития классической музыки в Армении, а также шагов, направленных на их преодоление.
Заслуженный деятель искусства мечтает о том, чтобы Национальный филармонический оркестр Армении был в ряду лучших оркестров мира. По его словам, мечта близка к тому, чтобы стать реальностью.
Дирижер, который всегда известен новыми идеями, интересными и уникальными проектами, озабочен проблемами музыкальных школ и продолжением музыкального образования. Подчеркнуто, что это должно стать обязательной частью государственной культурной политики.
С.Габриелян, выделив актуальность обсуждаемых вопросов, отметил, что комиссия в рамках своей компетенции готова поддержать претворение в жизнь всех инициатив, способствующих подъему культуры.