Նոյեմբերի 16-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստում պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ քննարկել են Կառավարության ներկայացրած ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի տեղեկացմամբ՝ նախագծի  ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է  Կառավարության  ծրագրի  «Սփյուռքի հետ կապերը»  բաժնի պահանջով:
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի ինստիտուտի ներդրման նպատակն է զարգացնել Հայաստան-Սփյուռք գործակցությունը, բարձրացնել այդ բնագավառում իրականացվող աշխատանքների արդյունավետությունը: Զարեհ Սինանյանը պարզաբանել է, որ հանձնակատարները համայնքներում նշանակվելու են հասարակական հիմունքներով խորհրդականի կարգավիճակով: Նրանք չեն վարձատրվելու, չեն ունենալու նորմավորված աշխատանքի եւ աշխատաժամանակի ռեժիմ: Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանն աջակցելու նպատակով  տրամադրվելու է մասնագիտական խորհրդատվություն:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծին դրական եզրակացություն է տվել:
Քվեարկության արդյունքում նախագիծն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ: Նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը տեղի կունենա այն  առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում:

16 ноября на очередном заседании НС депутаты обсудили в первом чтении внесенный правительством проект о внесении изменения в закон “О публичной службе”.
По словам Главного уполномоченного по делам Диаспоры Аппарата премьер-министра РА З.Синаняна, необходимость принятия законопроекта обусловлена ​​требованием раздела правительственной программы “Связи с Диаспорой”.
Цель введения института уполномоченного по делам Диаспоры – развитие   партнерства Армения-Диаспора, повышение эффективности проводимой в этой сфере работы. З.Синанян уточнил, что уполномоченные назначаются в общинах в статусе советников на общественных началах. Они не будут оплачиваться, не вводится режим нормированного рабочего графика и рабочего времени. Предусмотрены профессиональные консультации с целью поддержки взаимодействия Армения-Диаспора.
Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам вынесла законопроекту положительное заключение.
По результатам голосования проект принят в первом чтении. Второе чтение состоится в течение 24 часов после его принятия в первом чтении.