Նոյեմբերի 16-ին ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան են այցելել Երեւանի Նորիկ Խաչատրյանի անվան թիվ 113 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ու մանկավարժները: Նրանք խորհրդարանի օթյակից հետեւել են Աժ հերթական նիստերի աշխատանքին, ծանոթացել խորհրդարանական առօրյային:
«Բաց դասն» անցկացրել են  ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Սոնա Ղազարյանն ու Արսեն Թորոսյանը: Ողջունելով հյուրերին օրենսդիր մարմնում՝ բանախոսները կարեւորել  են կրթված քաղաքացու դերն ու նշանակությունը մեր երկրի զարգացման գործում:
Աշակերտների հարցերի շրջանակը եղել է ընդգրկուն. դրանք առնչվել են տնտեսության զարգացմանը, կրթության, հարկային եւ մաքսային ոլորտների բարեփոխումներին, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված այլ անձանց անհապաղ վերադարձին:
Պատգամավորները երկրի ապագայի համար շեշտադրել են թե՛ օրենսդիր, թե՛ գործադիր մարմինների, ինչպես նաեւ բոլոր կազմակերպությունների ու անհատ քաղաքացիների նպատակային գործունեության անհրաժեշտությունը:
Համավարակի դեմ պայքարում Արսեն Թորոսյանն ընդգծել է պատվաստումների կարեւորությունը:
Սոնա Ղազարյանն անդրադառնալով գերիների վերադարձման խնդրին՝ տեղեկացրել է, որ վերջերս Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանը՝ միաձայն ընդունած բանաձեւով կոչ է արել անհապաղ վերադարձնել Ադրբեջանում գտնվող բոլոր հայ գերիներին: «Այս հարցով զբաղվում է ոչ միայն մեր երկիրն, այլեւ Ռուսաստանի Դաշնությունը, Վրաստանն ու եվրոպական մի շարք պետություններ ու կազմակերպություններ: Կարծում ենք, որ առաջիկայում կլուծվի այդ խնդիրը»,- ասել է պատգամավորը:
Հանդիպման ավարտին բանախոսների մաղթանքն աշակերտներին եղել է լավ սովորելն ու Հայաստանի լիարժեք քաղաքացի դառնալը:

16 ноября учащиеся и учителя Ереванской основной школы № 113 им. Н.Хачатряна посетили парламент в рамках программы НС “Открытый урок”. Они следили за работой очередных заседаний НС, ознакомились с парламентскими буднями.
“Открытый урок” провели депутаты фракции “Гражданский договор” С.Казарян и А.Торосян. Приветствуя гостей в законодательном органе, парламентарии подчеркнули роль и значение образованного гражданина в развитии страны.
Диапазон вопросов учащихся был обширным – затронуты проблемы развития экономики, образования, реформ налоговой и таможенной сфер, а также немедленного возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых в Азербайджане лиц.
Депутаты подчеркнули необходимость целенаправленной деятельности на благо страны законодательной и исполнительной властей, а также всех организаций и отдельных граждан.
А.Торосян особо выделил важность вакцинации в борьбе с пандемией.
Касаясь вопроса возвращения пленных, С.Казарян сообщила, что парламент Люксембурга недавно единогласно принял резолюцию, призывающую к немедленному возвращению Азербайджаном всех армянских заключенных. “Этим вопросом занимается не только наша страна, но и Российская Федерация, Грузия и ряд европейских государств и организаций. Полагаем, проблема будет разрешена в ближайшем будущем”, - подчеркнула депутат.
В завершение встречи парламентарии пожелали школьникам хорошо учиться, стать полноправными гражданами Армении.