Ազգային ժողովը նոյեմբերի 16-ի երրորդ  նիստում պետք է քննարկեր  «Ռազմագերիների, պատանդների, անհայտ կորածների եւ պահվող այլ անձանց ճակատագրի պարզման եւ հայրենիք վերադարձնելու խնդիրները» հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող թեմայով հրատապ քննարկում անցկացնելու մասին ԱԺ որոշման նախագիծը: Այն չի քննարկվել, քանի որ ԱԺ նիստին չի մասնակցել  հիմնական զեկուցողը: ԱԺ  փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը հայտնել է, որ հարցի քննարկումը դուրս է գալիս ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգից:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Գնումների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասինե օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով: ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանի խոսքով՝  նախատեսվում է կարգավորել երկու հարց: Գործող կարգավորմամբ՝ գնման ընթացակարգի արդյունքները կարող են բողոքարկվել ինչպես արտադատական,  այնպես էլ դատական կարգով: Բողոք ներկայացնելու հնարավորություն ունի ցանկացած անձ: Փաթեթով նախատեսվում է վերացնել գնման ընթացակարգի արդյունքների բողոքարկման արտադատական կարգը՝ թողնելով միայն դատական կարգով բողոքարկելու հնարավորությունը: Փոփոխությունը կավելացնի գնումների գործընթացի բողոքարկման մեխանիզմի անկախությունը, բողոքարկելու հնարավորություն  էլ կունենան միայն շահագրգիռ անձինք:
Կարգավորվող երկրորդ հարցը  Համաշխարհային Բանկի կողմից ներկայացված գնումների այլընտրանքային պայմանավորվածությունների իրականացման պայմանների նախատեսումն է «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքում, որոնց հաստատման պարագայում հնարավորություն կստեղծվի նոր սկսվող ծրագրերի շրջանակում գնումներն իրականացնել ազգային օրենսդրությամբ:

At November 16 third sitting, the National Assembly should debate the NA draft decision on holding an urgent debate being of a public interest on the issues of finding out the fate of prisoners of war, hostages, missing persons, other detainees and returning them to their homeland. It was not debated, because the key rapporteur did not participate in the NA sitting. The NA Vice President Hakob Arshakyan informed that the debate of the item was removed from the agenda of the NA regular sittings.
The draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Procurement was debated in the first reading with the enclosed package. According to the RA Deputy Minister of Finance Avag Avanesyan, it is planned to regulate two issues. The amendment will increase the independence of the appeal mechanism of the procurement process, and only stakeholders will have an opportunity to appeal.
The second regulated issue is the plan of the implementation conditions of the alternative procurement arrangements submitted by the World Bank in the RA Law on Procurement and in case of their approval, an opportunity will be created to carry out procurement by the national legislation within the framework of the new programmes.