ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 17-ին հրավիրած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել Կառավարության հեղինակած  ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծին:
Նախքան օրակարգային հարցի քննարկումը, Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիան մեր երկրի նկատմամբ համապատասխանում է ՄԱԿ-ի 1974 թվականի «Ագրեսիա» հանցագործության սահմանմանը: «Մենք պետք է լինենք տոկուն եւ պաշտպանենք մեր երկրի ինքնիշխանությունն ու ամեն գնով բարձրացնենք երկրի պաշտպանունակությունը»,- ասել է մշտական հանձնաժողովի նախագահը:
«Հանրային ծառայության մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխությամբ առաջարկվում է թույլատրել Հանրապետության նախագահին եւ ՀՀ վարչապետին ունենալ նաեւ հասարակական հիմունքներով նշանակված խորհրդականներ: Վարչապետի համաձայնությամբ՝ փոխվարչապետները եւ նախարարները կարող են ունենալ հասարակական հիմունքներով նշանակված խորհրդականներ, իսկ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը՝ օտարերկրյա պետություններում հասարակական հիմունքներով նշանակված խորհրդականի կարգավիճակով՝ սփյուռքի գործերի հանձնակատարներ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո գրավոր եւ բանավոր առաջարկներ չեն ներկայացվել:

17 ноября на внеочередном заседании Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам под председательством В.Варданяна обсудила во втором чтении и дала положительное заключение предложенному правительством проекту о внесении изменения в закон “О публичной службе”.
Перед обсуждением повесточного вопроса   В.Варданян отметил, что очередная агрессия Азербайджана против нашей страны соответствует определению преступления “Агрессия”, данному ООН в 1974 г. “Мы должны проявлять стойкость, защищать суверенитет нашей страны и любой ценой усилить обороноспособность страны”, - подчеркнул он.
Поправка   в закон “О публичной службе” предлагает разрешить Президенту Республики и Премьер-министру РА назначать советников также на общественных началах. С согласия премьера   его заместители и министры могут иметь общественных советников, а у Главного уполномоченного   по делам диаспоры в статусе   советника от общественных организаций в иностранных государствах могут быть уполномоченные по делам диаспоры на общественных началах.
По словам Главного уполномоченного   по делам диаспоры Аппарата премьер-министра РА З.Синаняна, письменных и устных предложений после первого чтения не поступало.