ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 17-ին հրավիրած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել Կառավարության հեղինակած  ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծին:
Նախքան օրակարգային հարցի քննարկումը, Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիան մեր երկրի նկատմամբ համապատասխանում է ՄԱԿ-ի 1974 թվականի «Ագրեսիա» հանցագործության սահմանմանը: «Մենք պետք է լինենք տոկուն եւ պաշտպանենք մեր երկրի ինքնիշխանությունն ու ամեն գնով բարձրացնենք երկրի պաշտպանունակությունը»,- ասել է մշտական հանձնաժողովի նախագահը:
«Հանրային ծառայության մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխությամբ առաջարկվում է թույլատրել Հանրապետության նախագահին եւ ՀՀ վարչապետին ունենալ նաեւ հասարակական հիմունքներով նշանակված խորհրդականներ: Վարչապետի համաձայնությամբ՝ փոխվարչապետները եւ նախարարները կարող են ունենալ հասարակական հիմունքներով նշանակված խորհրդականներ, իսկ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը՝ օտարերկրյա պետություններում հասարակական հիմունքներով նշանակված խորհրդականի կարգավիճակով՝ սփյուռքի գործերի հանձնակատարներ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո գրավոր եւ բանավոր առաջարկներ չեն ներկայացվել:

At November 17 extraordinary sitting moderated by Vladimir Vardanyan, the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs in the second reading debated and endorsed the bill on Amending the Law on Public Service authored by the Government.
Before debating the agenda item Vladimir Vardanyan has noted that the another aggression of Azerbaijan against our country corresponds with the definition of ‘Aggression’ as a crime made by the UN in 1974. “We should be steadfast and we should defend the sovereignty of our country and raise the ability of defense at any price,” the Chair of the Standing Committee said.
The amendment being designed in the law on Public Service allows the President of the Republic and the RA Prime Minister to have also advisors appointed on voluntary bases. By the Prime Minister’s consent, the Deputy Prime Ministers and the Minsters may have advisors appointed on voluntary bases, and the Chief Commissioner for Diaspora Affairs - Commissioners for Diaspora Affairs with the status of the advisor appointed on voluntary bases in the foreign states.
The Chief Commissioner for Diaspora Affairs of the RA Prime Minister’s Staff Zareh Sinanyan informed that after the first reading proposals had not been presented in written form and orally.