Նոյեմբերի 17-ի ԱԺ նիստում խորհրդարանը քննարկել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության` Կառավարությանն ուղղված հարցապնդման պատասխանը: Նշենք, որ հարցապնդումը վերաբերում է արցախահայության սոցիալական խնդիրների լուծմանը, պատերազմի հետեւանքների հաղթահարմանը, օժանդակության ծրագրերի իրականացմանը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի խոսքով՝ հետպատերազմյան շրջանում ԱՀ կառավարությանը եւ Արցախի քաղաքացիներին աջակցելու նպատակով ՀՀ Կառավարության կողմից իրականացվել է սոցիալ-տնտեսական խնդիրների մեղմմանն ուղղված 20-ից ավելի միջոցառում, որի համար հատկացվել է 156 մլրդ դրամ:
Նշվել է, որ աջակցության ծրագրերի շրջանակում Արցախի տարածքում 2020 թվականի սեպտեմբերից բնակչության սպառած էլեկտրաէներգիայի, գազի, ինչպես նաեւ կապի ծառայությունների ծախսն ամբողջությամբ ֆինանսավորելու համար 2020 եւ 2021 թվականների ընթացքում պետական բյուջեից նվիրաբերվել է շուրջ 9.8 մլրդ դրամ: ԱՀ-ի պետական հատվածի աշխատողների վարձատրությունը ֆինանսավորելու, կենսաթոշակառուների եւ նպաստառուների կենսաթոշակներն ու նպաստները վճարելու, կապիտալ շինարարության եւ առողջապահական ծախսերը ֆինանսավորելու նպատակով 2020 եւ 2021 թվականների ՀՀ պետական բյուջեից Արցախի կառավարությանը տրամադրվել է շուրջ 44.7 մլրդ դրամ բյուջետային վարկ:

17 ноября на заседании НС обсужден ответ на адресованный правительству запрос фракции “Армения”. Следует отметить, что запрос касается решения социальных проблем арцахских армян, преодоления последствий войны, реализации программ помощи.
По словам министра труда и социальных дел РА Н.Мкртчяна, с целью поддержки правительства и граждан Арцаха в послевоенный период правительство Армении осуществило более 20 мероприятий, направленных на смягчение социально-экономических проблем, на которые выделено 156 млрд драмов.
Отмечено, что в рамках программ помощи из госбюджета в 2020-2021 гг. перечислено около 9,8 млрд драмов для полного финансирования расходов на электроэнергию, газ и услуги связи, потребляемых населением Арцаха с сентября 2020 г. Для финансирования заработной платы государственных служащих, выплаты пенсий и пособий пенсионерам и льготникам, финансирования капитального строительства и расходов на здравоохранение правительству Республики Арцах предоставлен бюджетный заем в размере около 44,7 млрд драмов из государственного бюджета Армении на 2020 и 2021 гг.