ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 26-ին ընդունել է Հայաստանոմ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել բարեկամական խմբի անդամներ Բաբկեն Թունյանը, Լենա Նազարյանը, Գուրգեն Արսենյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ Հակոբ Արշակյանը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ Հայաստանում Չինաստանի դեսպանության եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ առկա է արդյունավետ համագործակցություն: Այս հարցում ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է դեսպանի ուրույն դերակատարությունը:
«Հայ-չինական հարաբերությունները շարունակում են վերընթաց զարգանալ, փոխվստահության ու փոխըմբռնման ընդլայնման հնարավորություններ կան: Հայաստանը շահագրգիռ է խորացնելու երկկողմ հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական եւ հումանիտար»,-փաստել է խորհրդարանի փոխխոսնակը:
Դեսպանն իր հերթին բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ քաղաքական երկխոսության մակարդակը: Ըստ Ֆան Յոնգի՝ պետք է ակտիվացնել խորհրդարանական փոխգործակցությունը, հաճախակի դարձնել փոխայցերը, որոնց թիվը նվազել է համավարակի պատճառով:
Որպես բարեկամական խմբի ղեկավար՝ Հակոբ Արշակյանն առանձնակի կարեւորել է այս ձեւաչափի գործուն նշանակությունը օրենսդիրների միջեւ շփումների ակտիվացման եւ երկկողմ օրակարգի առաջմղման հարցում:
Լենա Նազարյանն անդրադարձել է կորոնավիրուսային համավարակի դեմ համատեղ պայքարին եւ այս հարցում կարեւորել Չինաստանի աջակցությունը մեր երկրին:
Գուրգեն Արսենյանը երկկողմ համագործակցության ընդլայնման համատեքստում խոսել է կրթական, մշակութային ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտության մասին եւ հավելել, որ դա հնարավորություն կտա երկու ժողովուրդներին փոխադարձաբար ծանոթանալու մշակութային արժեքներին:
Բաբկեն Թունյանը, կարեւորելով տնտեսական համագործակցության խթանումը,  կարծիք է հայտնել, որ չնայած համավարակին՝ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման դինամիկան հիմնականում պահպանվել է: Պատգամավորն անդրադարձել է երկկողմ ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացման անհրաժեշտությանը:

26 ноября вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения-Китай А.Аршакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Китайской Народной Республики в Армении Фан Йонга.
На встрече присутствовали члены группы дружбы Б.Тунян, Л.Назарян, Г.Арсенян.
Приветствуя гостя, А.Аршакян с удовлетворением отметил эффективное сотрудничество между посольством КНР в Армении и НС РА, подчеркнув особую роль посла.
“Армяно-китайские отношения продолжают прогрессировать, есть потенциал для углубления взаимопонимания и взаимного доверия. Армения заинтересована в упрочении двусторонних отношений в различных областях – политической, экономической и гуманитарной”, - констатировал вице-спикер.
Посол, в свою очередь, высоко оценил уровень политического диалога между РА и КНР. По мнению Фан Йонга, необходимо активизировать парламентское сотрудничество, оживить взаимные визиты, замедлившиеся из-за пандемии.
А.Аршакян, как руководитель группы дружбы, особо отметил действенное значение этого формата в активизации контактов между законодателями и продвижении двусторонней повестки.
Л.Назарян коснулась совместной борьбы с коронавирусной пандемией, подчеркнув содействие Китая нашей стране в этом вопросе.
Г.Арсенян в контексте расширения двустороннего сотрудничества обратился к необходимости реализации культурно-образовательных программ, что позволит двум народам взаимно познакомиться с культурными ценностями.
Б.Тунян, подчеркнув важность  экономического сотрудничества, выразил мнение, что, несмотря на пандемию, динамика развития экономических отношений в основном сохранилась. Депутат отметил необходимость увеличения объемов двустороннего товарооборота.