Հունաստանի խորհրդարանի Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Դիմիտրիոս Մարկոպուլոսը եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 30-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Դիմիտրիոս Մարկոպուլոսն ու պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը:
Այնուհետեւ հյուրերը ծանոթացել են հուշահամալիրի ստեղծման պատմությանը: Նրանց է ներկայացվել նաեւ Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի պատմությունը, որոնք նվիրված են 20-րդ դարավերջին Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների հետեւանքով զոհված հայերի հիշատակին:
Հունաստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչները եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացել ցուցանմուշներին:
Այցի ավարտին պատվիրակության ղեկավար Դիմիտրիոս Մարկոպուլոսը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում` նշելով՝ հիշում ենք եւ չենք մոռանա:

30 ноября председатель группы дружбы Греция-Армения парламента Греции Димитриос Маркопулос и члены возглавляемой им делегации посетили мемориал Цицернакаберд в сопровождении председателя Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егояна.
Г-н Маркопулос и члены делегации возложили цветы к Вечному огню и почтили молчанием память жертв Геноцида армян.
Гости ознакомились с историей сооружения мемориала, а также с историей размещенных на территории Цицернакаберда трех хачкаров, посвященных памяти армян, погибших в результате этнической чистки армянского населения в Азербайджане в конце 20 в.
Представители парламента Греции посетили   Музей   Геноцида армян, ознакомились с экспонатами.
В завершение визита глава делегации Димитриос Маркопулос внес запись в Книгу почетных гостей, отметив, “помним и не забудем”.