ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը Մադրիդում Իսպանիայի խորհրդարանի հովանու ներքո անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 143-րդ քառօրյա վեհաժողովի աշխատանքներին զուգահեռ դեկտեմբերի 1-ին հանդիպել է Իսպանիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Ջերմ մթնոլորտում կայացած հանդիպման ընթացքում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, խմբակցության անդամներ Հասմիկ Հակոբյանն ու Ծովինար Վարդանյանն անդրադարձել են հայ համայնքի ներկայացուցիչների մտահոգություններին: Դրանք հիմնականում առնչվել են Արցախի հակամարտության կարգավորմանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ օրեր առաջ կայացած հանդիպման մանրամասներին, հանդիպման արդյունքներով ընդունված համատեղ հայտարարությանը: Խմբակցության ղեկավարի խոսքով՝ Հայաստանը տարածաշրջանում առկա խնդիրները խաղաղ ու բանակցային ճանապարհով լուծելու կողմնակից է: Հայկ Կոնջորյանը վերահաստատել է, որ մեր երկրի համար կարեւոր է տարածաշրջանի տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը: Նա հավելել է, որ Հայաստանը կողմ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ առանց նախապայմանների:
Հանդիպման ընթացքում իսպանահայերը բարձրացրել են Սփյուռքի գործունեության կանոնակարգմանն առնչվող հարցեր: Խորհրդարանականներն այս համատեքստում իրազեկել են, որ օրեր առաջ ՀՀ Ազգային ժողովում ընդունված օրենքի համաձայն՝ հասարակական հիմունքներով համայնքներում խորհրդականի կարգավիճակով կնշանակվեն Սփյուռքի գործերի հանձնակատարներ:
Նշենք, որ իսպանահայ համայնքը ներկայացնում էին գործարարներ, բժիշկներ, մշակույթի եւ արվեստի գործիչներ, որոնք 44-օրյա պատերազմի օրերին զգալի օժանդակություն են ցուցաբերել հայ ժողովրդին:

1 декабря делегация НС встретилась с представителями армянской общины Испании наряду с работой 143-й четырехдневной Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС), проходившей в Мадриде под эгидой испанского парламента.
В ходе встречи, прошедшей в теплой атмосфере, руководитель фракции НС “Гражданский договор” А.Конджорян, члены фракции А.Акопян и Ц.Варданян обратились к озабоченностям представителей армянской общины, в основном касавшимся  урегулирования Арцахского конфликта, деталей встречи премьер-министра РА Н.Пашиняна, президента РФ В.Путина и президента Азербайджана И.Алиева и принятого в итоге совместного заявления. По словам руководителя фракции, Армения выступает за решение существующих в регионе проблем путем мирных переговоров. А.Конджорян подтвердил, что разблокирование экономических и транспортных связей региона важно для РА. Он добавил, что Армения выступает за нормализацию отношений с Турцией без предусловий.
В ходе встречи армяне Испании подняли вопросы урегулирования деятельности диаспоры. В этом контексте парламентарии сообщили, что, согласно принятому накануне в НС закону, уполномоченные по делам диаспоры будут назначаться советниками на общественных началах.
Армянскую общину Испании представляли   ​​бизнесмены, врачи, деятели культуры и искусства, оказавшие значительную помощь армянскому народу во время 44-дневной войны.