ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը Մադրիդում Իսպանիայի խորհրդարանի հովանու ներքո անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 143-րդ քառօրյա վեհաժողովի աշխատանքներին զուգահեռ դեկտեմբերի 1-ին հանդիպել է Իսպանիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Ջերմ մթնոլորտում կայացած հանդիպման ընթացքում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, խմբակցության անդամներ Հասմիկ Հակոբյանն ու Ծովինար Վարդանյանն անդրադարձել են հայ համայնքի ներկայացուցիչների մտահոգություններին: Դրանք հիմնականում առնչվել են Արցախի հակամարտության կարգավորմանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ օրեր առաջ կայացած հանդիպման մանրամասներին, հանդիպման արդյունքներով ընդունված համատեղ հայտարարությանը: Խմբակցության ղեկավարի խոսքով՝ Հայաստանը տարածաշրջանում առկա խնդիրները խաղաղ ու բանակցային ճանապարհով լուծելու կողմնակից է: Հայկ Կոնջորյանը վերահաստատել է, որ մեր երկրի համար կարեւոր է տարածաշրջանի տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը: Նա հավելել է, որ Հայաստանը կողմ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ առանց նախապայմանների:
Հանդիպման ընթացքում իսպանահայերը բարձրացրել են Սփյուռքի գործունեության կանոնակարգմանն առնչվող հարցեր: Խորհրդարանականներն այս համատեքստում իրազեկել են, որ օրեր առաջ ՀՀ Ազգային ժողովում ընդունված օրենքի համաձայն՝ հասարակական հիմունքներով համայնքներում խորհրդականի կարգավիճակով կնշանակվեն Սփյուռքի գործերի հանձնակատարներ:
Նշենք, որ իսպանահայ համայնքը ներկայացնում էին գործարարներ, բժիշկներ, մշակույթի եւ արվեստի գործիչներ, որոնք 44-օրյա պատերազմի օրերին զգալի օժանդակություն են ցուցաբերել հայ ժողովրդին:

On December 1, in Madrid the RA NA Delegation met with the representatives of the Armenian community of Spain in parallel with the works of the 143rd four-day Assembly of the Inter-Parliamentary Union being held under the auspice of Parliament of Spain.
During the meeting held in the warm atmosphere the Head of the NA Civil Contract Faction Hayk Konjoryan, the members of the Faction Hasmik Hakobyan and Tsovinar Vardanyan touched upon the concerns of the representatives of the Armenian community. They were mainly connected with the Artsakh conflict settlement, the details of the meeting of the RA Prime Minister Nikol Pashinyan, the RF President Vladimir Putin and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev held a few days ago and the joint statement adopted by the results of the meeting. According to the Head of the Faction, Armenia is for solving the problems existing in the region through peaceful means and negotiations. Hayk Konjoryan reaffirmed that the de-blockading of the economic and transport ties of the region is important. He has added that Armenia is for the settlement of the relations with Turkey.
At the meeting the Spanish Armenians raised issues on the regulation Diaspora activities. In this context the parliamentarians informed that, according to the law adopted in the RA National Assembly, Commissioners for Diaspora Affairs would be appointed with the status of an Adviser on voluntary bases.
Let us note that the Spanish Armenian community represent businessmen, doctors, figures of culture and art, who showed considerable assistance to the Armenian people during the days of the 44-day war.