ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը դեկտեմբերի 2-ին հանդիպել է Ժողովրդավարության եւ ընտրությունների աջակցության անցկացման  միջազգային ինստիտուտի (INTERNATIONAL IDEA) ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով հյուրերին` Վլադիմիր Վարդանյանը կարեւորել է համագործակցությունը միջազգային փորձագետների եւ ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների ոլորտում մասնագիտացված կազմակերպությունների հետ:
«Դուք այցելել եք Հայաստան մի ժամանակահատվածում, երբ մեր երկիրը փորձում է հաղթահարել պատերազմի հետեւանքները եւ արդյունավետ պայքար մղել համավարակի դեմ»,- ընդգծել է հանձնաժողովի նախագահը:
Արեւմտյան Եվրոպայի երկրների հետ տարբեր ուղղություններով ծրագրերի ղեկավար Նանա Կալանդաձեն տեղեկացրել է` կազմակերպությունը ժողովրդավարական եւ ընտրական գործընթացների աջակցության ինստիտուտ է, որի հիմնական նպատակը սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին օժանդակելն է:
Ի պատասխան հյուրերի հարցադրմանը` հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ սահմանադրական բարեփոխումների հիմնահարցը մշտապես եղել է Հայաստանի խորհրդարանի եւ այլ պետական մարմինների օրակարգում:
«Մենք կարեւորել ենք ու շարունակում ենք կարեւորել սահմանադրական փոփոխությունների հարցով համապատասխան հանձնաժողովների գործունեությունը»,- ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը: Ըստ նրա` պատերազմից հետո ստեղծված մարտահրավերներին դիմակայելու համար անհրաժեշտություն է առաջացել կրկին անդրադառնալ սահմանադրական բարեփոխումների հարցին:

В.Варданян встретился с представителями Международного института содействия демократии и выборам
2 декабря председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян встретился с представителями Международного института содействия демократии и  выборам (International Idea).
Приветствуя гостей, В.Варданян подчеркнул важность сотрудничества с международными экспертами и организациями, специализирующимися в сфере демократии и прав человека.
“Вы посетили Армению в период, когда наша страна пытается преодолеть последствия войны и эффективно бороться с пандемией”, - подчеркнул он.
Руководитель различных программ со странами Западной Европы Н.Каландадзе проинформировала, что организация является институтом, содействующим демократическим и избирательным процессам, основная цель которого – поддержка   процесса конституционных реформ.
Отвечая на вопрос гостей, председатель комиссии отметил, что вопрос конституционных реформ всегда был в повестке дня парламента и других государственных органов РА.
“Мы придавали и продолжаем придавать важность деятельности соответствующих комиссий по конституционным изменениям. Для противостояния послевоенным вызовам возникла необходимость   вновь обратиться к вопросу конституционных реформ”, - заметил В.Варданян.