ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը դեկտեմբերի 2-ին հանդիպել է Ժողովրդավարության եւ ընտրությունների աջակցության անցկացման  միջազգային ինստիտուտի (INTERNATIONAL IDEA) ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով հյուրերին` Վլադիմիր Վարդանյանը կարեւորել է համագործակցությունը միջազգային փորձագետների եւ ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների ոլորտում մասնագիտացված կազմակերպությունների հետ:
«Դուք այցելել եք Հայաստան մի ժամանակահատվածում, երբ մեր երկիրը փորձում է հաղթահարել պատերազմի հետեւանքները եւ արդյունավետ պայքար մղել համավարակի դեմ»,- ընդգծել է հանձնաժողովի նախագահը:
Արեւմտյան Եվրոպայի երկրների հետ տարբեր ուղղություններով ծրագրերի ղեկավար Նանա Կալանդաձեն տեղեկացրել է` կազմակերպությունը ժողովրդավարական եւ ընտրական գործընթացների աջակցության ինստիտուտ է, որի հիմնական նպատակը սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին օժանդակելն է:
Ի պատասխան հյուրերի հարցադրմանը` հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ սահմանադրական բարեփոխումների հիմնահարցը մշտապես եղել է Հայաստանի խորհրդարանի եւ այլ պետական մարմինների օրակարգում:
«Մենք կարեւորել ենք ու շարունակում ենք կարեւորել սահմանադրական փոփոխությունների հարցով համապատասխան հանձնաժողովների գործունեությունը»,- ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը: Ըստ նրա` պատերազմից հետո ստեղծված մարտահրավերներին դիմակայելու համար անհրաժեշտություն է առաջացել կրկին անդրադառնալ սահմանադրական բարեփոխումների հարցին:

Vladimir Vardanyan Meets with Representatives of Institute for Democracy and Electoral Assistance
On December 2, the Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs met with the representatives of the International Institute for Democracy and Electoral Assistance (INTERNATIONAL IDEA).
Welcoming the guests, Vladimir Vardanyan highlighted the cooperation with the international experts and the organizations specialized in the sphere democracy and human rights.
“You have visited Armenia during a period, when our country tries to overcome the aftermath of war and effective fight against pandemic,” the Committee Chair underlined.
The Head of the Programme Manager in the Western European Countries in Different Directions with Nana Kalandadze has informed that the organization is an Institute for Democracy and Electoral Assistance, the main goal of which is assisting the constitutional reform process.
In response to the guests’ questions, the Committee Chair noted that the main issue of the constitutional reforms had been on the agenda of the Parliament of Armenia and other state bodies.
“We have emphasized and we continue emphasizing the activities of the relevant committees on the constitutional amendments,” Vladimir Vardanyan said. According to him, necessity has emerged to touch upon the issue of the constitutional reforms for withstanding the challenges created after war.