Ազգային ժողովը վերսկսել է «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը
ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 8-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները  քննարկել են ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագիծը:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծին դրական եզրակացություն է տվել:
Տեղի ունեցած քվեարկությունների արդյունքում խորհրդարանն այնուհետեւ ընդունել է  նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը:
Հաջորդիվ խորհրդարանը վերսկսել է  «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է լրամշակված նախագիծը:  Ըստ այդմ` բյուջեի եկամուտները 2022 թվականին կկազմեն  1 տրիլիոն 947,8 մլրդ դրամ,  ծախսերը` 2 տրիլիոն 184 մլրդ դրամ, իսկ  պակասուրդը` 236, 2 մլրդ դրամ: Բացի նշված ծախսերից,  առաջնահերթությունների հավելվածում ներառված են   85 մլրդ 556 մլն դրամի չափով լրացուցիչ  միջոցառումներ, որոնք կարող են իրականացվել, եթե  բյուջեի եկամուտները գերազանցեն նախատեսված չափը կամ նախատեսված ծախսային միջոցառումների մի մասն իրականացվի պակաս արժեքով:
Նախարարը ներկայացրել է նախագծի եկամտային եւ ծախսային հատվածներում կատարված փոփոխությունները`  հավելելով, որ դրանց արդյունքում պակասուրդը նվազել է 6 մլրդ   736,3 մլն դրամ չափով:
«2022 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը ձեւավորվել է Կառավարության 2021-2026 թվականների  ծրագրին  համահունչ` հատուկ կարեւորելով անվտանգային հարցերի, կրթական  համակարգերի, ներառական եւ որակյալ  ենթակառուցվածքների  զարգացման հարցերի լուծումը: Այս խնդիրների լուծումը հիմքեր պետք է ստեղծի բարձր տնտեսական աճի  զարգացման համար»,-նշել է Տիգրան Խաչատրյանը: Նա շեշտել  է, որ գալիք տարվա պետական բյուջեն  ձեւավորվել է բարդ ժամանակահատվածում, երբ դեռ հաղթահարված չեն 2020 թվականին արձանագրված կորոնավիրուսային համավարակի եւ պատերազմի անվտանգային, սոցիալական եւ տնտեսական հետեւանքները:  «Չնայած դրան` մեզ հաջողվել է կառավարել այն հիմքերը, որոնք կարող էին խոչընդոտել հետագա տնտեսական զարգացմանը»,- ընդգծել է նա եւ հավելել, որ Կառավարությանը հաջողվել է պահպանել մակրոտնտեսական կայունությունը, ինչի շնորհիվ 2021 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում արձանագրվել է տնտեսական վերականգնման աճի բարձր` 5 տոկոս չափով  տեմպ: Կառավարության գնահատմամբ`  տնտեսական աճի բարձր ցուցանիշը  կպահպանվի մինչեւ տարեվերջ եւ հուսալի հիմք կդառնա 2022 թվականի համար ծրագրված տնտեսական աճի համար:  Կառավարությունն ակնկալում է գալիք տարում արձանագրել 7 տոկոս տնտեսական աճ: Կապիտալ ծախսերի համար կհատկացվի 352 մլրդ դրամ կամ համախառն ներքին արդյունքի 4,5 տոկոսը: Նշվածից բացի, համայնքներին կհատկացվեն մոտ 18,4 մլրդ դրամի չափով  կապիտալ նշանակության սուբվենցիաներ`  համայնքային նշանակության ենթակառուցվածքների համաֆինանսավորման նպատակով եւ այլն:

8 декабря Национальное Собрание РА продолжило работу очередных заседаний. Депутаты обсудили подготовленный правительством проект о внесении дополнений в закон “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы”.
Постоянная комиссия НС по труду и социальным вопросам дала положительное заключение законопроекту.
В результате голосования парламент принял законопроекты, обсуждавшиеся в предыдущий день.
Далее парламент возобновил обсуждение проекта закона “О Государственном бюджете РА на 2022 г.”
Министр финансов РА Т.Хачатрян представил доработанный проект. Согласно ему, доходы бюджета в 2022 г. составят 1 трлн 947,8 млрд драмов, расходы – 2   трлн 184 млрд драмов, а дефицит – 236,2   млрд драмов. Приложение к приоритетам включает дополнительные мероприятия в 85 млрд 556 млн драмов, которые могут быть реализованы в случае превышения доходов бюджета над запланированной суммой или реализации части намеченных расходных мероприятий по более низкой цене.
Министр сообщил об изменениях, внесенных в доходную и расходную части проекта, добавив, что в результате их дефицит уменьшился на 6 млрд 736,3 млн драмов.
"Проект государственного бюджета на 2022 г. сформирован в соответствии с правительственной программой на 2021-2026 гг.,   с решениями приоритетных вопросов безопасности, систем образования, инклюзивного и качественного развития инфраструктур. Решение этих проблем должно создать основу для развития высоких темпов экономического роста”, - отметил Т.Хачатрян. Он подчеркнул, что госбюджет следующего года формировался в непростое время, когда еще не преодолены социально-экономические последствия коронавирусной пандемии и войны 2020 года. “Тем не менее, нам удалось управлять базой, способной воспрепятствовать дальнейшему экономическому развитию”, - заметил он, добавив, что правительство смогло сохранить макроэкономическую стабильность, приведшую к быстрому восстановлению экономики в первой половине 2021 г. и высокой,  пятипроцентной ставке роста. По заявлению правительства, высокие темпы экономического роста сохранятся до конца года и станут надежной основой намечаемого экономического подъема в 2022 г. Правительство ожидает в следующем году экономический рост в 7%. На капитальные расходы будет направлено 352 млрд драмов, или 4,5% ВВП. В дополнение к вышесказанному, общинам будут предоставлены капитальные субвенции в размере около 18,4 млрд драмов для софинансирования общинных инфраструктур и т.д.