ԱԺ խմբակցությունների եւ մշտական հանձնաժողովների ներկայացուցիչների տեսակետները գալիք տարվա գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի վերաբերյալ
Դեկտեմբերի 8-ի նիստում խորհրդարանը վերսկսել է «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:
Գալիք տարվա գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի վերաբերյալ տեսակետներ են ներկայացրել ԱԺ խմբակցությունների եւ մշտական հանձնաժողովների ներկայացուցիչները:
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Տիգրան Աբրահամյանը: Պատգամավորն ընդգծել է, որ զինված ուժերի բարեփոխումների՝ հետպատերազմյան ժամանակահատվածում նախանշված ծրագիրը մինչ օրս չի հաստատվել, ուստի ոլորտի բարեփոխումները չեն արտացոլվել բյուջեի նախագծում:
Բանախոսի խոսքով՝ ռազմական բյուջեի վերլուծությունը եւ անվտանգային համակարգին ուղղված միջոցառումների հետազոտությունը ցույց են տալիս, որ հաջորդ տարվա համար նախատեսված չէ որեւէ տեսանելի գործողություն:
Բարձրաձայնելով ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության տեսակետը՝ Արթուր Խաչատրյանը նշել է. «7 տոկոս տնտեսական աճի կանախատեսումը իրատեսական չէ: Անտեսված են անվտանգային մարտահրավերները եւ սոցիալական խնդիրները»: Պատգամավորի դիտարկմամբ՝ ներկայացված փաստաթուղթն ունի քաղաքական ուղղվածություն:
ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Գեւորգյանի խոսքով՝ փաստաթղթում բացակայում է ԵԱՏՄ-ի շրջանակում ընդհանուր մակրոտնտեսական զարգացման միտումների ազդեցության վերլուծությունը մեր երկրի բյուջետային գործընթացների վրա: «Մենք ընդհանուր մաքսային միության անդամ ենք, եւ երրորդ երկրների հետ կազմակերպության ընդհանուր առեւտրաշրջանառության հետ կապված իրավիճակը կարող է ազդել մեր երկրի բյուջե մաքսային մուտքերի ընդհանուր վիճակի վրա»,- ընդգծել է պատգամավորը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը, անդրադառնալով ընդդիմադիր գործընկերների այն դիտարկումներին, թե բյուջեի նախագծում նվազել են որոշ ոլորտների հատկացումները, նշել է. «Պաշտպանության համակարգի հատկացումներն ավելացել են 11 տոկոսով, իսկ ազգային անվտանգության ծառայությանը՝ 23 տոկոսով: 89 տոկոսով  գիտության բնագավառի հատկացումների աճը կխթանի ոլորտի զարգացումը»,-ընդգծել է պատգամավորը: Նա նշել է, որ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել փաստաթղթին եւ կոչ է արել կողմ քվեարկել:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ ֆինանսների նախարարն անդրադարձել է պատգամավորների հարցադրումներին եւ դիտարկումներին, տվել պարզաբանումներ: Տիգրան Խաչատրյանը կոչ է արել հաստատել գալիք տարվա պետական բյուջեի նախագիծը՝ հնարավորություն տալով Կառավարությանը իրագործել այն ծրագրերը, որոնք բերված են ներկայացված փաստաթղթով:

Мнения представителей фракций и постоянных комиссий НС о главном финансовом документе следующего года
8 декабря парламент возобновил обсуждение проекта закона “О Государственном бюджете РА на 2022 г.”.
Представители фракций и постоянных комиссий НС выразили свои мнения по основному финансовому документу предстоящего года.
Т.Абраамян выступил от имени фракции НС “Честь имею”.   Депутат подчеркнул, что послевоенная программа реформирования Вооруженных Сил еще не утверждена, поэтому реформы в этой сфере не нашли отражения в проекте бюджета.
По его словам, анализ военного бюджета и изучение мер, направленных на систему безопасности, показывают, что никаких видимых действий на следующий год не планируется.
А.Хачатрян, озвучивая точку зрения фракции “Армения”, отметил: “Прогнозировать семипроцентный экономический рост нереально. Проигнорированы проблемы безопасности и социальные вопросы”. По наблюдениям депутата, представленный документ имеет политическую направленность.
По словам председателя Постоянной комиссии НС по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции А.Геворгяна, в документе отсутствует анализ влияния общих тенденций макроэкономического развития на бюджетные процессы РА в рамках ЕАЭС. “Мы являемся членом Единого таможенного союза, и общая ситуация с товарооборотом организации с третьими странами может повлиять на общее состояние таможенных поступлений в бюджет нашей страны”, - заметил он.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян, коснувшись замечания партнеров по оппозиции о том, что в проекте бюджета ассигнования по некоторым сферам уменьшились, отметил: “Отчисления в систему обороны увеличились на 11 %, а в Службу национальной безопасности – на   23%. Увеличение ассигнований на науку на 89%   простимулирует развитие сферы”, - заметил он. Г.Папоян сообщил, что комиссия дала положительное заключение документу и призвала проголосовать в его пользу.
В заключительном слове министр финансов РА обратился к поднятым депутатами   вопросам и наблюдениям, дал пояснения. Т.Хачатрян призвал к утверждению проекта госбюджета на следующий год, что даст правительству возможность реализовать намеченные документом программы.