Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ին առաջին ընթերցումով քննարկել է ««Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը նշել է, որ փոփոխությունները հնարավորություն կընձեռեն մինչեւ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման նոր համակարգի ներդրումը հաշմանդամության գնահատման գործընթացն իրականացնել առկա մեխանիզմներով եւ չափանիշներով: Դրան զուգահեռ կիրականացվեն համապատասխան աշխատանքներ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգն արդյունավետ ներդնելու ուղղությամբ: Աջակցող միջոցների տրամադրումը կդառնա առավել հասցեական: Ըստ փոխնախարարի՝ դա հնարավորություն կտա հաշմանդամություն ունեցող շուրջ 200.000 քաղաքացու իրացնել իրենց իրավունքը: Նա կարեւորել է գործընթացի ճիշտ գնահատումը եւ ծառայությունների արդյունավետ մատուցումը:
Ներկայացնելով ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը՝ Լիլիթ Ստեփանյանը նշել է, առաջարկվող կարգավորումը հնարավորություն կտա միասնական սոցիալական ծառայությանը իրականացնելու բժշկասոցիալական ծառայություն: Ըստ պատգամավորի՝ բժշկասոցիալական ծառայությունների ընդլայնմանը զուգահեռ առաջիկայում գործող մասնագիտական խմբերում նոր մասնագետներ ունենալու անհրաժեշտություն է առաջանալու՝ առավել հասցեական ու թիրախային ծառայություններ իրականացնելու համար:

Executive Body Proposes Addenda to Law on Rights of Persons with Disabilities
On December 9, the National Assembly debated in the first reading the legislative package on Making Addenda to the Law on Rights of Persons with Disabilities and on Making Addenda and Amendment to the Law on Assessment of Person’s Functionality.
The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan has noted that the regulations are of technical nature. The proposed amendments will give opportunity to carry out the disability assessment process with existing mechanisms and standards before the introduction of the new system to assess a person’s functionality. In parallel with it, appropriate works will be done for effectively introducing the assessment system of a person’s functionality. The provision of supportive means will become more targeted. According to the Deputy Minister, it will give opportunity to about 200.000 citizens with disabilities to exercise their rights. She highlighted the right assessment of the process and the efficient provision of services.
Presenting the positive conclusion of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs, Lilit Stepanyan has noted that the proposed regulation will give opportunity to the united social service to provide medical and social services. According to the deputy, in the near future, in parallel with the expansion of medical and social services, there will be a necessity to have new specialists in current professional groups to provide more targeted service.