Նախատեսվում է ընդլայնել ՊՈԱԿ-ների ղեկավարների թեկնածուների շրջանակը
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ին առաջին ընթերցումով քննարկել է ««Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը:
Գլխավոր քարտուղարի կամ վարչության պետի ու բաժնի պետի պաշտոններ զբաղեցնելու համար նախատեսված է հանրային ծառայության առնվազն 4 կամ 3 տարվա ստաժ: Պետական ծառայության համակարգում գլխավոր քարտուղարի, վարչության պետերի ու նրանց տեղակալների, բաժնի պետերի պաշտոնները, Գայանե Գաբրիելյանի խոսքով, համադրելի են ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնի հետ եւ այդ պաշտոնում կարող են նշանակվել համապատասխան հմտություններ ունեցող այն անձինք, որոնց «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքով թույլատրվում է զբաղեցնել հանրային ծառայության ղեկավար պաշտոններ:
Գայանե Գաբրիելյանի խոսքով՝ առաջարկվող փոփոխությունները հնարավորություն կտան հանրային ծառայության կամ մասնագիտական աշխատանքային ստաժ ունեցող անձանց եւս մասնակցելու գործադիր մարմինների ընտրությանը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանը նշել է, որ տեխնիկական շտկում է կատարվել պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություններին անհատույց օգտագործման իրավունքով ամրացված գույքը Կառավարության որոշմամբ հաստատված կարգով վարձակալության տալու կարգավորման առումով: Այդ կարգավորումն արդեն տեղ էր գտել 2020թ. հուլիսին կատարված փոփոխություններում: Իսկ հաջորդ փոփոխությունը նպատակ ունի ընդլայնել ՊՈԱԿ-ների ղեկավարների թեկնածուների շրջանակը: Գլխադասային հանձնաժողովը տվել էր դրական եզրակացություն:
Պատգամավորներն անդրադարձել են ՊՈԱԿ-ի տնօրենի համար պահանջվող չափանիշների դյուրացման նպատակահարմարությանը, ոլորտում որակյալ մասնագետներ ներգրավելու անհրաժեշտությանը: Եզրափակիչ ելույթում Վահագն Հովակիմյանը հավաստիացրել է, որ ընդդիմադիր պատգամավորների վերոնշյալ մտահոգություններն այս նախագծի հետ առնչություն չունեն:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացնելով՝ Արծվիկ Մինասյանն անդրադարձել է պետական գույքի կառավարման հարցին: Ըստ խմբակցության քարտուղարի՝ այս նախագծով սահմանադրական առնչություն ունեցող իրավանորմ է փոխվում: Նա առաջարկել է չշտապել, համակարգային վերլուծության ենթարկել նախատեսվող կարգավորումները:

It is Proposed to Expand Circle of Candidates for Heads of SNCOs
On December 9, the National Assembly debated in the first reading the draft law on Making Amendments to the Law on Non-Commercial State Organizations (SNCO), which was presented by the RA Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan.
At least 4 or 3 years of work experience in public service is required to hold the positions of Secretary General or Head of Department and Head of Division. According to Gayane Gabrielyan, the positions of Secretary General, Heads of Departments and their Deputies, Heads of Divisions, are comparable to the position of Director of the SNCOs, and persons with relevant skills and who are allowed to hold public service head positions by law on Civil Service can be appointed to that position.
According to Gayane Gabrielyan, the proposed amendments will give the persons who have work experience in public service or in professional work opportunity to participate in the election of the executive bodies too.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vahagn Hovakimyan has noted that a technical correction was made in the regulation of leasing the property attached to the state non-commercial organizations with the right of free use, in accordance with the order approved by the decision of the Government. The regulation has already been in the amendments made in July 2020. The next amendment has a purpose to expand the circle of candidates for the Heads of the SNCOs. The Head Committee endorsed it.
The deputies referred to the expediency of facilitating the criteria required for the Director of the SNCOs, the necessity to involve qualified specialists in the field. In his final speech, Vahagn Hovakimyan has assured that the opposition deputies’ above-mentioned concerns have nothing to do with this draft.
Presenting the viewpoint of the NA Armenia Faction, Artsvik Minasyan touched upon the issue of the state property management. According to the Secretary of the faction, this draft changes a legal norm related to the constitution. He proposed no to hurry and systematically analyze the envisaged regulations.