Նախատեսվում է ընդլայնել ՊՈԱԿ-ների ղեկավարների թեկնածուների շրջանակը
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ին առաջին ընթերցումով քննարկել է ««Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը:
Գլխավոր քարտուղարի կամ վարչության պետի ու բաժնի պետի պաշտոններ զբաղեցնելու համար նախատեսված է հանրային ծառայության առնվազն 4 կամ 3 տարվա ստաժ: Պետական ծառայության համակարգում գլխավոր քարտուղարի, վարչության պետերի ու նրանց տեղակալների, բաժնի պետերի պաշտոնները, Գայանե Գաբրիելյանի խոսքով, համադրելի են ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնի հետ եւ այդ պաշտոնում կարող են նշանակվել համապատասխան հմտություններ ունեցող այն անձինք, որոնց «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքով թույլատրվում է զբաղեցնել հանրային ծառայության ղեկավար պաշտոններ:
Գայանե Գաբրիելյանի խոսքով՝ առաջարկվող փոփոխությունները հնարավորություն կտան հանրային ծառայության կամ մասնագիտական աշխատանքային ստաժ ունեցող անձանց եւս մասնակցելու գործադիր մարմինների ընտրությանը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանը նշել է, որ տեխնիկական շտկում է կատարվել պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություններին անհատույց օգտագործման իրավունքով ամրացված գույքը Կառավարության որոշմամբ հաստատված կարգով վարձակալության տալու կարգավորման առումով: Այդ կարգավորումն արդեն տեղ էր գտել 2020թ. հուլիսին կատարված փոփոխություններում: Իսկ հաջորդ փոփոխությունը նպատակ ունի ընդլայնել ՊՈԱԿ-ների ղեկավարների թեկնածուների շրջանակը: Գլխադասային հանձնաժողովը տվել էր դրական եզրակացություն:
Պատգամավորներն անդրադարձել են ՊՈԱԿ-ի տնօրենի համար պահանջվող չափանիշների դյուրացման նպատակահարմարությանը, ոլորտում որակյալ մասնագետներ ներգրավելու անհրաժեշտությանը: Եզրափակիչ ելույթում Վահագն Հովակիմյանը հավաստիացրել է, որ ընդդիմադիր պատգամավորների վերոնշյալ մտահոգություններն այս նախագծի հետ առնչություն չունեն:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացնելով՝ Արծվիկ Մինասյանն անդրադարձել է պետական գույքի կառավարման հարցին: Ըստ խմբակցության քարտուղարի՝ այս նախագծով սահմանադրական առնչություն ունեցող իրավանորմ է փոխվում: Նա առաջարկել է չշտապել, համակարգային վերլուծության ենթարկել նախատեսվող կարգավորումները:

Намечается расширение круга кандидатов в руководители ГНКО
9 декабря Национальное Собрание обсудило в первом чтении проект о внесении поправок в закон “О государственных некоммерческих организациях” (ГНКО), предложенный заместителем министра окружающей среды РА Г.Габриелян.
По словам замминистра, предлагаемые изменения позволят лицам с публичной службой или профессиональным опытом участвовать в выборах исполнительных органов.
Другой предусмотренной поправкой имущество, закрепленное за ГНКО на праве безвозмездного пользования, будет сдаваться в аренду не по решению правительства, а в порядке, утвержденном постановлением правительства.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Овакимян отметил, что внесены технические исправления в положение об аренде имущества, закрепленного за ГНКО с правом безвозмездного пользования в утвержденном порядке. Это урегулирование уже произошло через   изменения,   внесенные в июле 2020 г. Следующее изменение направлено на расширение круга кандидатов в руководители ГНКО. Профильная комиссия дала положительное заключение.
Депутаты отметили целесообразность упрощения критериев, необходимых для должности директора ГНКО, а также необходимость привлечения квалифицированных специалистов в данной сфере.
Представляя точку зрения фракции НС “Армения”, А.Минасян коснулся вопроса управления государственным имуществом. По словам секретаря фракции, данным проектом меняется конституционная норма. Он предложил не спешить , системно про анализировать намечаемые положения .