Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենքների նախագծեր
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ պատգամավորներ Արթուր Հովհաննիսյանի, Վահագն Հովակիմյանի, Թագուհի Ղազարյանի եւ Սարգիս Խանդանյանի հեղինակած ««Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը: Թագուհի Ղազարյանը հիշեցրել է, որ կարգավորումները նախատեսում են պատասխանատվություն նույնականացման տվյալներ չունեցող աղբյուրներին հղում տալու եւ ապօրինի խոսք պարունակող տեղեկատվությունը փոխանցելու դեպքերում: Լրատվամիջոցն այդ պարագայում պատասխանատվություն է կրելու: Պատգամավորի խոսքով՝ լրատվամիջոցները ելքային տվյալներ չունեցող աղբյուրներին հղում անելիս պետք է ռիսկերը նկատի ունենան, քանի որ իրենք են պատասխանատվություն կրելու ապօրինի խոսքի համար: «Այս նախագիծը խոսքի ազատության սահմանափակման մասին չէ, ընդամենը նույնականացման տվյալներ չունեցող աղբյուրները հավասարեցվում են անանուն աղբյուրներին»,-պարզաբանել է Թագուհի Ղազարյանը:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում առաջարկներ են ստացվել Արդարադատության նախարարությունից: Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի առաջարկներն ընդունվել են, իսկ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության առաջարկները՝ ոչ:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը նշել է, որ իրենք համագործակցել են հեղինակների հետ, Կառավարության գրեթե բոլոր առաջարկներն ընդունվել են:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է տեղեկատվական անվտանգության ապահովմանն ուղղված օրենսդրական կարգավորումները: ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ՝ որպես պատերազմող երկիր՝ մեր պետությունը տեղեկատվական դաշտում պետք է ունենա հուսալի պաշտպանական համակարգ:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացրել է Լիլիթ Գալստյանը: Պատգամավորի խոսքով՝ չնույնականացվող աղբյուրը նույնական է անանուն աղբյուրի հետ եւ լրատվամիջոցի գնահատման դաշտում է այս կամ այն լուրի առնչությամբ հղում անելը, իսկ աղբյուրի բացահայտումը լրագրողը կարող է եւ պարտավոր է անել սահմանված դեպքերում միայն դատարանի որոշմամբ: ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են ««Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ առաջարկող, ««Էներգետիկայի բնագավառում եւ էներգասպառման ոլորտում պետական տեխնիկական վերահսկողության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթները, ««Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, ինչպես նաեւ ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» 2020 թվականի հունվարի 22-ի ՀՕ-6-Ն օրենքը չեղյալ ճանաչելու մասին» եւ ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» 2020 թվականի դեկտեմբերի 9-ի ՀՕ-495-Ն օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը, ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Գեոդեզիայի եւ քարտեզագրության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերը, ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ ««Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:

At December 9 sitting, the National Assembly debated in the second reading the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on Mass Media and on Making Amendments and Addenda to the Code on Administrative Offences authored by the NA deputies Artur Hovhannisyan, Vahagn Hovakimyan, Taguhi Ghazaryan and Sargis Khandanyan. Taguhi Ghazaryan has reminded that the regulations design responsibility in cases of quoting sources not having identity data and passing information containing illegal word. According to the deputy, while quoting the sources not having exit data he media should take into account the risks, as they will bear responsibility for illegal word.
During the period from the first to the second reading proposals were received by the Ministry of Justice. The proposals of the Freedom Defence Committee were accepted, and the proposals of the NA Armenia Faction – not.
The member of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Hasmik Hakobyan presented the endorsement of the Head Committee.
The RA Minister of Justice Karen Andreasyan noted that they cooperated with the authors, and almost all proposals were accepted by the Government.
The RA NA Vice President Hakob Arshakyan highlighted the legislative regulations aimed at providing information security. As the NA Deputy Speaker assessed, as a country in war, our state should have a reliable defense system in the information field.
Lilit Galstyan presented the viewpoint of the NA Armenia Faction. According to the deputy, the non-identifying source is identical with the anonymous source and quoting related to this or that news is in the media assessment field, and the journalist can and is obliged to reveal the source only by the decision of the court in the established cases. The NA Armenia Faction will vote against it.
The legislative packages on Amending the RA Law on Real Estate Assessment Activity and the enclosed laws, on Amending the State Technical Control in the Sphere Energy and Energy Consumption and on Amending the Law on Energy, the draft law on Making Addendum to the Law on State Border, as well as the package of the draft laws on Recognizing Invalid the Law HO-6-N of 22 January 2020 on Amending the Law on State Registration of the Rights towards Property and on Amending the Law on HO-495-N of 9 December 2020 on Making Amendments and Addenda to the Law State Registration of the Rights towards Property, the bills on Making Addenda to the RA Law on Military Service and the Serviceman’s Status, on Amending the RA Tax Code and on Making Amendments and Addenda to the Geodesy and Cartography, on Making Addenda to the Law on Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions, the package of the bills on Making Addenda and Amendments to the RA Labor Code and on Making Addenda and Amendment to the RA Law on Public Service were debated in the second reading.