Դեկտեմբերի 9-ի նիստում պատգամավորները քննարկել են «Հայաստանի Հանրապետության՝ ««Տրանսպորտային միջոցի անձնագրի (տրանսպորտային միջոցի ամրաշրջանակի անձնագրի) եւ ինքնագնաց մեքենայի ու տեխնիկայի այլ տեսակների անձնագրի միասնական ձեւերի ներդրման եւ էլեկտրոնային անձնագրերի համակարգերի կազմակերպման մասին» 2014 թվականի օգոստոսի 15-ի համաձայնագրին միանալու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին»  հարցը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանի խոսքով՝ մեր երկիրն արձանագրությունը ստորագրել է 2018-ի հունիսի 23-ին: Այն հնարավորություն է տալիս ԵԱՏՄ անդամ երկրների տարածքում ստեղծել պայմաններ տրանսպորտային միջոցների եւ ինքնագնաց մեքենաների ու տեխնիկայի այլ տեսակների ազատ տեղաշարժի եւ դրանց էլեկտրոնային անձնագրերի ձեւակերպման համար:
«Փաստաթղթով ԵԱՏՄ անդամ պետություններում կսահմանվեն լիազոր պետական մարմիններ, ինչպես նաեւ միասնական ռեեստր, որտեղ գրանցված կլինեն տրանպորտային միջոցներ արտադրող այն բոլոր կազմակերպությունները, որոնք իրավունք կունենան լրացնել միասնական ձեւի էլեկտրոնային անձնագրերը»,-տեղեկացրել է փոխնախարարը:
Հայաստանն արձանագրությունը կվավերացնի վերապահումով: Այն չի տարածվի ՀՀ զինված ուժերի, այլ զորքերի տրանսպորտային միջոցների, ինքնագնաց մեքենաների եւ տեխնկայի այլ տեսակների եւ հատուկ ծառայությունների սպորտային միջոցների վրա:
Գլխադասային՝ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Կարեն Համբարձումյանը:
««Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում Եվրասիական տնտեսական միության տեխնիկական կանոնակարգերով չկանոնակարգվող արտադրանքի շրջանառության կարգի եւ տվյալ արտադրանքի անվտանգության ապահովման կանոնների մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Փաստաթղթով առաջարկվող ամբողջական կարգավորումները՝ այստեղ:
Գլխադասային՝ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Ալեքսեյ Սանդիկովը:

At December 9 sitting, the deputies debated the issue on Ratifying the Protocol on Joining the Agreement of 15 August 2014 on Organization of the Introduction of the United Forms of the Transport Means Passport and the Passport of the Self-Propelled Car and Other Kinds of Technique and Organization of Electronic Passport Systems. According to the RA Deputy Minister of Economy Narek Teryan, our country signed the protocol on June 23, 2018. It gives opportunity to create conditions on the territory of the EAEU member countries for the formulation of free move of the transport means and other kinds of self-propelled cars and technique and their electronic passports.
The member of the RA Standing (Head) Committee on Economic Affairs Karen Hambardzumyan presented the endorsement of the Committee.
The RA NA Minister of Economy Vahan Kerobyan presented the draft law on Ratifying the Agreement on the Order of the Non Regulating Product Circulation with the Technical Regulations of the Eurasian Economic Union within the Framework of the Eurasian Economic Union and the Rules of Providing Security of the Given Product.
The member of the NA Standing (Head) Committee on Regional and Eurasian Integration Aleksey Sandikov presented the endorsement of the Committee.