Դեկտեմբերի 9-ի նիստում պատգամավորները քննարկել են «Հայաստանի Հանրապետության՝ ««Տրանսպորտային միջոցի անձնագրի (տրանսպորտային միջոցի ամրաշրջանակի անձնագրի) եւ ինքնագնաց մեքենայի ու տեխնիկայի այլ տեսակների անձնագրի միասնական ձեւերի ներդրման եւ էլեկտրոնային անձնագրերի համակարգերի կազմակերպման մասին» 2014 թվականի օգոստոսի 15-ի համաձայնագրին միանալու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին»  հարցը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանի խոսքով՝ մեր երկիրն արձանագրությունը ստորագրել է 2018-ի հունիսի 23-ին: Այն հնարավորություն է տալիս ԵԱՏՄ անդամ երկրների տարածքում ստեղծել պայմաններ տրանսպորտային միջոցների եւ ինքնագնաց մեքենաների ու տեխնիկայի այլ տեսակների ազատ տեղաշարժի եւ դրանց էլեկտրոնային անձնագրերի ձեւակերպման համար:
«Փաստաթղթով ԵԱՏՄ անդամ պետություններում կսահմանվեն լիազոր պետական մարմիններ, ինչպես նաեւ միասնական ռեեստր, որտեղ գրանցված կլինեն տրանպորտային միջոցներ արտադրող այն բոլոր կազմակերպությունները, որոնք իրավունք կունենան լրացնել միասնական ձեւի էլեկտրոնային անձնագրերը»,-տեղեկացրել է փոխնախարարը:
Հայաստանն արձանագրությունը կվավերացնի վերապահումով: Այն չի տարածվի ՀՀ զինված ուժերի, այլ զորքերի տրանսպորտային միջոցների, ինքնագնաց մեքենաների եւ տեխնկայի այլ տեսակների եւ հատուկ ծառայությունների սպորտային միջոցների վրա:
Գլխադասային՝ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Կարեն Համբարձումյանը:
««Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում Եվրասիական տնտեսական միության տեխնիկական կանոնակարգերով չկանոնակարգվող արտադրանքի շրջանառության կարգի եւ տվյալ արտադրանքի անվտանգության ապահովման կանոնների մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Փաստաթղթով առաջարկվող ամբողջական կարգավորումները՝ այստեղ:
Գլխադասային՝ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Ալեքսեյ Սանդիկովը:

9 декабря депутаты обсудили вопрос ратификации протокола о присоединении РА к Соглашению от 15 августа 2014 г. о введении единых форм паспортов различных типов для самоходных транспортных средств и другой техники и организации систем электронных паспортов.
Заместитель министра экономики Н.Терян сообщил, что РА подписала протокол 23 июня 2018 г. Документ позволяет создавать условия для свободного передвижения транспортных средств и самоходной техники, а также других видов техники по территории государств-членов ЕАЭС и выдавать их электронные паспорта.
“Документом создаются компетентные государственные органы в странах-членах ЕАЭС, а также единый реестр, в котором будут регистрироваться все компании, производящие транспортные средства, которые получат право заполнять единые электронные паспорта”, - пояснил замминистра.
Армения ратифицирует протокол с оговорками – он не распространяется на транспортные средства Вооруженных Сил РА и других войск, самоходные машины и другие виды техники, спортивные средства спецслужб.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам представил член комиссии К.Амбарцумян.
Министр экономики В.Керобян представил законопроект о ратификации “Соглашения о порядке обращения продукции, не урегулированной техническими регламентами ЕАЭС и правилами обеспечения безопасности данной продукции в рамках ЕАЭС”.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции представил член комиссии А.Сандыков.