Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել  ««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ` օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ ներկայացվել են մի շարք տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը նշել է, որ օրենքի նախագծի վերաբերյալ պատգամավորներն առաջարկներ չեն ներկայացրել, ուստի օրինագիծը մնացել է անփոփոխ:

9 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян представил на обсуждение во втором чтении пакет проектов о внесении изменений в законы “О государственной пошлине” и “Об автомобильном транспорте”.
По словам замминистра, по законодательному пакету внесен ряд технических предложений, которые приняты.
Во втором чтении также обсуждался законопроект о внесении изменений в Налоговый кодекс РА. Заместитель министра окружающей среды РА Г.Габриелян отметила, что документ остался без изменений ввиду отсутствия предложений депутатов.