Դեկտեմբերի 13-ին տեղի են ունեցել ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցները: ԱԺ «Պատիվ ունեմ»  խմբակցությունը ներկայացնում էր Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ  Թագուհի Թովմասյանը:
Պատգամավորը հայտնել է, որ դեկտեմբերի 10-ին՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրը, եղել է Սյունիքի մարզի սահմանամերձ համայնքներում եւ արձանագրել մի շարք մտահոգիչ փաստեր: Նրա խոսքով՝ Սյունիքի մարզում վտանգված են Հայաստանի քաղաքացիների կյանքի, առողջության, սեփականության՝ կենսական նշանակության իրավունքները: «Այլընտրանքային ճանապարհը բոլոր հատվածներից  գտնվում է թշնամու դիտարկման կենտրոնում եւ անանցանելի է»,-ասել է պատգամավորը:
Թագուհի Թովմասյանը հատկապես մտահոգիչ է համարել Շուռնուխ եւ Որոտան համայնքների վիճակը՝ նշելով, որ ուսուցիչները ստիպված են Ուրալ մեքենաներով օրվա մեջ 1-2 անգամ գնալ դպրոց:
«Դժվար է պատկերացնել, թե ձյան առատ տեղումների հետեւանքով  այդ ճանապարհը կգործի՞, թե՞ ոչ»,-ասել է նա: Թագուհի Թովմասյանն անհրաժեշտ է համարել ադրբեջանական զինուժի հեռացումը  բնակավայրերից, քանի որ շատերի տներից պարզ երեւում են դրանք: «ՀՀ իշխանությունը պարտավոր է ամեն հնարավոր քայլ իրականացնել՝ անվտանգային միջավայրը եւ անվտանգության գոտին ապահովելու համար»,-շեշտել է պատգամավորը՝ հավելելով, որ Շուռնուխում չկա նաեւ բուժկետ, եւ եղանակը ցրտելու հետ մարդկանց համար դժվարանալու է հասնել Գորիս, որպեսզի բժշկական օգնություն ստանան:

On December 13, briefings followed by the NA regular sittings were held. The Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan represented the NA With Honor Faction.
The deputy informed that on December 10, on the International Human Rights Day, she was in the border communities of Syunik Marz and recorded a number of disturbing facts. According to her, the right to life, health and property of the Armenian citizens is endangered in Syunik Marz. “Alternative road is in the center of the enemy’s observation from all parts and is impassible” the deputy said.
Taguhi Tovmasyan has particularly considered the situation in Shurnukh and Vorotan communities to be worrying, noting that the teachers have to go to school 1-2 times a day by Ural cars.
“It is difficult to imagine whether this road will work or not due to heavy snowfall,” she said. Taguhi Tovmasyan considered it necessary to remove the Azerbaijani armed forces from the settlements, because they are clearly seen from many houses. “The RA power is obliged to take every possible step to ensure the security environment and security zone,” the deputy stressed, adding that there is not an aid station in Shurnukh too, and it will be difficult for people to get to Goris to get medical help due to the cold weather.