Դեկտեմբերի 13-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանն անդրադառնալով ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի այն պնդմանը, թե խորհրդարանական մեծամասնությունը խուսափում է որոշակի հարցերի շուրջ հրապարակային քննարկումներից՝ հիշեցրել է ԱԺ-Կառավարություն վերջին հարցուպատասխանի ընթացքում ՀՀ վարչապետի այն դիտարկումը, որ 2018 թվականի դրությամբ բանակցային գործընթացում Արցախը Ադրբեջանի տարածքից դուրս ունենալու գործնական եւ տեսական հնարավորություն չի եղել: Եվ որ պատերազմից խուսափելու միակ հնարավորությունը տարածքների վերադարձն էր առանց Արցախի կարգավիճակի ճշգրտման: Վարչապետը  նաեւ առաջարկել է ընդդիմությանը  պատասխանել, թե նրանք ինչ կոնկրետ քայլեր կձեռնարկեին, որպեսզի այդ իրավիճակում խուսափեին պատերազմից:
«Ես ցանկանում եմ արձանագրել, որ մինչեւ այս պահը ընդդիմությունից պատասխան չունենք»,-ասել է Էդուարդ Աղաջանյանն ու հավելել՝ «Սա խոսում է այն մասին, որ բոլոր այս թեմաների վերաբերյալ ընդդիմության պնդումներն ու հարցադրումները բացարձակապես այլ նպատակներ ունեն եւ կարեւորագույնը՝ հանրությանը մոլորության մեջ գցելն է»:
Նա նաեւ հիշեցրել է, որ նույն հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետն առաջարկել է փակ ձեւաչափով հանդիպում ունենալ ընդդիմադիր գործընկերների հետ որոշակի գաղտնիություն պարունակող հարցերի շուրջ, բայց  ընդդիմությունն այդպես էլ չի ընդունել հանդիպման հրավերը:

During December 13 parliamentary briefings, the deputy of the NA Civil Contract Faction Eduard Aghajanyan, referring to the statement of the Secretary of the NA Armenia Faction Artsvik Minasyan that the parliamentary majority avoids public discussions on certain issues, has reminded the RA Prime Minister’s observation during the last NA-Government Q & A session that as of 2018, there has been no practical and theoretical opportunity to have Artsakh outside the territory of Azerbaijan in negotiation process. The only way to avoid the war was the return of the territories without clarifying the status of Artsakh. The Prime Minister also suggested the opposition to answer what concrete steps they would take in order to avoid the war in that situation.
“I want to state that so far we have no answer from the opposition,” Eduard Aghajanyan said and added: “This speaks about the fact that the statements and questions of the opposition on all these topics have absolutely different purposes and the most important thing is to mislead the people.”
He also reminded that during the same Q & A session, the Prime Minister proposed to have a meeting with the opposition counterparts in the closed format on the issues containing certain secrecy, but the opposition did not accept the invitation of the meeting.