Դեկտեմբերի 16-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ գումարվել է ԱԺ արտահերթ նիստ:
Առաջին անգամ ԱԺ նիստին մասնակցող «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մխիթար Զաքարյանը երդմամբ ստանձնել է պատգամավորական լիազորությունները:
Խորհրդարանը քննարկել է «2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ին գումարված` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի օրակարգային հարցերի քննարկման հատուկ ընթացակարգի մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը, ըստ որի` արտահերթ նիստի օրակարգային հարցերի երկրորդ ընթերցում նախատեսող նախագծերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կկազմակերպվի առաջին ընթերցմամբ դրանց ընդունումից հետո` 24 ժամվա ընթացքում: Նախագծերի վերաբերյալ գրավոր առաջարկները եւ գլխադասային հանձնաժողովի եզրակացությունը ներկայացնելու համար սահմանվել է երեքական ժամ:
Արտահերթ նիստը նախաձեռնողի ներկայացուցիչ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անի Իսպիրյանն առաջարկել է «Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին»» ՀՀ օրենքների նախագծերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը հանել արտահերթ նիստի օրակարգից:

16 декабря по инициативе правительства созвано внеочередное заседание НС.
Член фракции “Армения” М.Закарян, впервые участвующий в заседании парламента, с принятием присяги вступил в депутатские полномочия.
Парламент обсудил проект решения НС “Об особом порядке обсуждения вопросов повестки дня внеочередного заседания НС РА” от 16 декабря 2021 г., согласно которому дебаты по проектам во втором чтении предусмотрены   в течение 24 часов после принятия в первом чтении. На письменные предложения по проектам и заключение профильной комиссии предоставлено по три часа.
Представитель инициатора внеочередного заседания заместитель министра экономики РА А.Испирян предложила снять с обсуждения во втором чтении проекты о внесении изменений и дополнений в законы “О лицензировании” и “Об общем образовании” с повестки дня заседания.