ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 16-ի արտահերթ նիստում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել ««Հարկային ծառայության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Մաքսային ծառայության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը, որով առաջարկվում է կարգավորել հարկային եւ մաքսային ծառայություններում պաշտոնի նշանակման հետ կապված հարցերը:
Օրենսդրական փաթեթով հարկային եւ մաքսային ծառայության պաշտոն զբաղեցնելու իրավունք ունեն տվյալ պաշտոնի անձնագրով ներկայացվող պահանջները բավարարող, հայերենին տիրապետող, բարձրագույն կրթություն ունեցող 18 տարին լրացած, հարկային եւ մաքսային ծառայողի պատրաստման դասընթացն ավարտած, ծառայողների թեկնածուների ցուցակում ընդգրկված ՀՀ քաղաքացիները:
Առաջին ընթերցումից հետո կատարվել էին տեխնիկական եւ խմբագրական բնույթի փոփոխություններ:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ ««Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Առաջարկվում է այս տարվա փետրվարին ընդունված օրենքի ուժի մեջ մտնելու ժամկետը 2022 թվականի հունվարի մեկի փոխարեն սահմանել 2022 թվականի օգոստոսի 6-ը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկներ չեն ներկայացվել:

At December 16 extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs, the RA Chairman of the State Revenue Committee Rustam Badasyan presented for debate in the second reading the package of draft laws on Making Addenda and Amendments to the Law on Tax Service and on Making Addenda and Amendments to the Law on Customs Service, which proposed to regulate the issues on the appointment to the positions of tax and customs services.
According to the legislative package, the RA citizens who satisfy the requirements of the passport of the given position, know the Armenian language, have higher education and are 18 years old, have completed the training course of tax and customs officer and are included in the list of candidates for officers have the right to fill the post of tax and customs services.
After the first reading, amendments of a technical and editorial nature were made.
The draft law on Amending the Law on Making Addenda to the Law on State Border was also debated in the second reading. It is proposed to set August 6, 2022 as the term for the entry into force of the law adopted in February of this year instead of January 1, 2022.
The RA Deputy Chairwoman of the State Revenue Committee Tsovinar Soghomonyan informed that proposals were not submitted after the first reading.