ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանը, անդամներ Մխիթար Զաքարյանն ու Հռիփսիմե Ստամբուլյանը դեկտեմբերի 20-ին հանդիպել են Իրանի Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը:
Վահե Հակոբյանը կարեւորել է Իրանի հետ բարեկամական հարաբերությունները:
Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադան տեղեկացրել է, որ խորհրդարանում ունեցել են արդյունավետ հանդիպումներ ու քննարկումներ: Նա կարեւորել է երկու երկրների միջեւ տնտեսական կապերի զարգացումը:
Անդրադառնալով ապրանքաշրջանառության ծավալներին՝ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավարը նշել է, որ այս պահին այն կազմում է 350 մլն դոլար: Նա հույս է հայտնել, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր կինի ապրանքաշրջանառության ծավալը հասցնել մինչեւ 1 մլրդ դոլարի:
Նշվել է, որ 2022 թվականին նախատեսվում է վերանորոգել Մեղրու մաքսակետն ու այն համապատասխանեցնել միջազգային չափորոշիչներին:

20 декабря председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам В.Акопян, члены комиссии М.Закарян и Р.Стамбулян встретились с членами делегации во главе с руководителем депутатской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Ирана Сейедом Мехди Фаршаданом. Во встрече принял участие руководитель группы дружбы Армения-Иран Г.Папоян.
В.Акопян подчеркнул важность дружественных отношений с Ираном.
Сейед Мехди Фаршадан проинформировал о своих продуктивных встречах и обсуждениях в парламенте. Он особо выделил развитие экономических связей между двумя странами.
Касаясь объемов товарооборота, руководитель парламентской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса отметил, что в настоящее время он составляет 350 млн долларов. Он выразил надежду, что в результате совместной работы удастся увеличить объемы товарооборота до 1 млрд долларов.
Отмечено, что в 2022 г. планируется реконструировать Мегринскую таможню и привести ее в соответствие с международными стандартами.