ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 21-ին ընդունել է Իլ դը Ֆրանս կենտրոնական շրջանի ղեկավար Վալերի Պեկրեսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստան այցելությունների թվով Ֆրանսիան բացարձակ առաջատար է, ինչի հիմքում են երկու ժողովուրդների միջեւ դարավոր բարեկամական հարաբերությունները եւ քաղաքական սերտ փոխգործակցությունը:
Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Վալերի Պեկրեսին նրա գլխավորած Իլ դը Ֆրանս շրջանային խորհրդի՝ Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման վերաբերյալ ընդունած բանաձեւի, ինչպես նաեւ՝ պատերազմի հետեւանքով տեղահանված բնակչության կարիքներին ուղղված 75 հազար եվրո օգնություն հատկացնելու համար:
Զրուցակիցները նշել են, որ Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ ապակենտրոնացված համագործակցությունը երկկողմ հարաբերությունների կարեւոր բաղադրիչներից  է:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Վալերի Պեկրեսը կարեւորել է Հայաստանի հետ բազմաբեւեռ փոխգործակցությունը: Նրա խոսքով՝ երկու երկրները նույնական համամարդկային արժեքների կրողն են եւ Հայաստանին վերաբերող խնդիրները չեն կարող անտարբեր թողնել Ֆրանսիային:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է եղել հետպատերազմյան Արցախում տիրող իրավիճակին, չլուծված հումանիտար խնդիրներին եւ մշակութային ժառանգության պահպանությանն առնչվող հարցերի:
Այս համատեքստում քննարկվել են Ադրբեջանում պահվող հայերի հայրենադարձման առաջնահերթությունները: Վալերի Պեկրեսը կարեւորել է միջազգային հանրության դերը հակամարտության հանգուցալուծման գործընթացում:

21 декабря Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с руководителем центрального региона Иль-де-Франс Валери Пекресс.
Приветствуя гостей, спикер парламента отметил   абсолютное лидерство Франции по количеству посещений Армении, что опирается на многовековые дружественные отношения двух народов и тесное политическое сотрудничество.
А.Симонян поблагодарил Валери Пекресс за резолюцию возглавляемого ею   регионального совета Иль-де-Франс о признании Нагорного Карабаха, а также за выделение помощи в 75.000 евро на нужды перемещенного вследствие войны населения.
Собеседники отметили, что децентрализованное сотрудничество между Арменией и Францией является одним из важнейших компонентов двусторонних отношений.
Валери Пекресс, выразив признательность за прием, подчеркнула многогранность взаимодействия   с РА. По ее словам, обе страны – носители   общечеловеческих ценностей, и Франция не может оставаться равнодушной к проблемам Армении.
В ходе беседы затронуты послевоенная ситуация, нерешенные гуманитарные проблемы и вопросы охраны культурного наследия Арцаха.
В этом контексте обсуждены приоритеты репатриации удерживаемых в Азербайджане армян. Валери Пекресс подчеркнула роль международного сообщества в процессе развязки конфликта.