ՀՀ ԱԺ նախագահի հայտարարությունը ԱԺ պատգամավոր Սեդրակ Թեւոնյանի հրաժարականի դիմումի մասին
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն`  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Սեդրակ Թեւոնյանը հունվարի 4-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո` մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»,- նշված է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարության մեջ:

Заявление Председателя НС о прошении об отставке депутата НС С.Тевоняна
4 января, согласно ч.1 ст.55 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, депутат НС С.Тевонян подал прошение об отставке.
Согласно ч.2 ст.155 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, если в течение одной недели после публикации прошения об отставке депутат в письменной форме отзывает свое заявление, Председатель НС выступает с заявлением об этом, если же депутат не отзывает прошение об отставке, то составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывает и оглашает спикер НС. Отставка считается принятой с момента опубликования протокол”, - говорится в заявлении Председателя НС А.Симоняна.