ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունվարի 11-ի նիստում առաջին ընթերցումով քննարկել է ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Առաջարկը ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 138-րդ հոդվածը սահմանում է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահների եւ նրանց տեղակալների ընտրությունների կարգը: Գործող կարգավորմամբ եթե մշտական հանձնաժողովի նախագահը չի ընտրվում, ապա իրավասու խմբակցությունը քվեարկությունից հետո՝ տասնօրյա ժամկետում, թափուր մնացած պաշտոնի համար առաջադրում է նոր թեկնածու: Օրենքով հստակ կարգավորված չէ մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության կարգը:
8-րդ գումարման ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը տեւական ժամանակ չի կարողանում ընտրել հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: Իրավասու խմբակցությունն անընդհատ առաջադրում է նույն թեկնածուին, ում հանձնաժողովի անդամների մեծամասնությունը չի ընտրում: Օրենսդրական բացը չկարգավորելու հետեւանքով ՀՀ Ազգային ժողովի ցանկացած հանձնաժողով կարող է բախվել նույն խնդրին եւ ամբողջ գումարման ընթացքում չունենա մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
Առաջարկվում է օրենքի 138-րդ հոդվածը լրացնել նոր՝ 11.1-րդ մասով, որով եթե մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը չի ընտրվում, ապա իրավասու խմբակցությունը քվեարկությունից հետո՝ հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում առաջադրում է նոր թեկնածու:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանը կարծիք է հայտնել, որ օրենսդրական բացը կարգավորելու անհրաժեշտություն կար, ինչը եւ առաջարկում է հեղինակը:
Ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորներ Արամ Վարդեւանյանը եւ Աննա Մկրտչյանն առաջարկվող կարգավորմանը դեմ են արտահայտվել՝ դա համարելով ոչ ժողովրդավարական քայլ: Արթուր Դավթյանն ու Արփինե Դավոյանն էլ օրենսդրական բացի կարգավորման հիմնավորումներ են ներկայացրել եւ կարեւորել նախագծի ընդունումը: Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի խոսքով՝ նախագծով չկա որեւէ սահմանափակում, որով եթե մարդը չընտրվի հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնում, ապա այլեւս երբեք չի կարող առաջադրվել այդ պաշտոնում: Չընտրվելու պարագայում նոր թեկնածու է առաջադրվելու: Ըստ նրա՝ Դոնթի բանաձեւը պահպանվելու է, քանի որ այն խորհրդարանական ժողովրդավարարության կարեւորագույն գրավականներից է:
Օրենսդրական առաջարկն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
Մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել է ԱԺ պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանի, Նարեկ Զեյնալյանի եւ Լուսինե Բադալյանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի եւ պատգամավորներ Էլինար Վարդանյանի ու Արմեն Գեւորգյանի հեղինակած ««ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծի քննարկումը:

11 января Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила в первом чтении законопроект о внесении изменений в Конституционный закон “Регламент Национального Собрания”. Предложение представил депутат НС В.Габриелян. Ст.138 “Регламента НС” определяет порядок избрания председателей постоянных комиссий НС и их заместителей. Согласно действующему положению, если председатель постоянной комиссии не избран, компетентная фракция в десятидневный срок после голосования выдвигает новую кандидатуру на вакантную должность. Порядок избрания заместителя председателя постоянной комиссии четко не регламентирован законом.
Постоянная комиссия по вопросам обороны и безопасности НС восьмого созыва уже долгое время не может избрать заместителя председателя комиссии. Компетентная фракция постоянно выдвигает одного и того же кандидата, который не избирается большинством членов комиссии. Следствием законодательного пробела может стать то, что любая комиссия НС может столкнуться с той же проблемой и не иметь зампредседателя постоянной комиссии в течение всего созыва.
Предлагается дополнить ст.138 закона новой частью 11.1, согласно которой в случае неизбрания заместителя председателя постоянной комиссии компетентная фракция выдвигает новую кандидатуру в течение пяти рабочих дней после голосования.
Зампредседателя комиссии В.Овакимян отметил необходимость восполнения предлагаемого автором законодательного пробела.
Депутаты от оппозиции А.Вардеванян и А.Мкртчян выступили против предложенного урегулирования, назвав его недемократическим шагом. А.Давтян и А.Давоян представили законодательные обоснования урегулирования и отметили важность принятия проекта. По словам председателя комиссии В.Варданяна, в проекте нет ограничения, по которому если лицо не избрано на должность зампредседателя комиссии, оно больше никогда не может баллотироваться на этот пост. В случае неизбрания будет выдвинут новый кандидат. По Варданяну, формула Донта будет сохранена, поскольку является одним из важнейших залогов парламентской демократии.
Законодательное предложение одобрено комиссией.
Сроком до двух месяцев отложено обсуждение предложенного рядом депутатов пакета проектов о внесении изменений и дополнений в закон “О государственной регистрации прав на имущество” и Гражданский кодекс РА.