ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հունվարի 11-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջարկվում է զինծառայողի զոհվելու կամ անհայտ բացակայող ճանաչվելու դեպքում հատուցում ստացող շահառուների կազմում ներառել նաեւ զինծառայողի քրոջը, եղբորը, տատին, պապին, ինչպես նաեւ զինծառայողի հետ չգրանցված ամուսնության մեջ գտնվող անձին, եթե զինծառայողը չունի ամուսին, զավակ կամ ծնող:
Խոսելով լրացումների իրականացման կարեւորությունից` հեղինակը փաստել է, որ այս պահին առկա է 16 դեպք, որտեղ բացակայում են զինծառայողի ամուսին, զավակ կամ ծնող հանդիսացող շահառուները եւ այդ պատճառով Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի փոխհատուցումն այդ զինծառայողների մասով չի կատարվում: «Մեզ հայտնի բոլոր դեպքերում զոհված զինծառայողներն ունեն քույրեր եւ եղբայրներ»,-հավելել է Հայկ Սարգսյանը:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Գուրգեն Մելքոնյանը, արդիական համարելով նախագծով առաջարկվող լրացումները, հորդորել է կողմ քվեարկել:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը նախաձեռնության վերաբերյալ չունի սկզբունքային առարկություններ: Այն ամբողջովին ընդունելի կլինի գործադրի կողմից ներկայացրած առաջարկների իրացման պարագայում, որի վերաբերյալ կա նախնական պայմանավորվածություն, ընդգծել է զեկուցողը: Կառավարությունը մասնավորապես առաջարկում է զինծառայողի հետ չգրանցված ամուսնության մեջ գտնվող անձին շահառու ճանաչել միայն այն դեպքում, եթե այդ անձը եւ զինծառայողն ունեն համատեղ զավակ: Նաեւ` զինծառայողի եղբորը եւ քրոջը շահառու ճանաչել միայն այն դեպքում, եթե տվյալ զինծառայողի մասով նախկինում որեւէ այլ շահառու գումար չի ստացել:

At January 11 sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security, the draft law on Making Addenda to the Law on Compensation of Damages Caused to Servicemen’s Life or Health During the Defense of the Republic of Armenia authored by the deputy from the Civil Contract Faction Hayk Sargsyan was debated in the first reading.
It is proposed to include the serviceman’s sister, brother, grandmother, grandfather, as well as a person who is married to the serviceman, but they are not officially registered in the list of beneficiaries receiving compensation in case of the death of a serviceman or being declared missing, if the serviceman does not have a spouse, child or parent.
Speaking about the importance of the implementation of addenda, the author has stated that at this moment, there are 16 cases where the beneficiaries of the soldier’s husband, child or parent are absent and that is why the reimbursement of the Servicemen’s insurance fund is not carried out for those soldiers. “In all cases we know, the fallen soldiers have sisters and brothers,” Hayk Sargsyan added.
The co-rapporteur, the deputy Gurgen Melkonyan, considering the addenda proposed by the draft up-to-date, urged to vote for.
The RA Deputy Minister of Defense Arman Sargsyan has noted that the RA Government does not have principal objections related to the initiative. It will be completely acceptable in case of implementation of the proposals submitted by the executive body, about which there is a preliminary agreement, the rapporteur has underlined. The Government especially proposes to recognize a person who is married to the serviceman, but they are not officially registered as a beneficiary, only if that person and the serviceman have a joint child and also to recognize the soldier’s brother or sister as a beneficiary, only if any other beneficiary has not previously received money for the serviceman.