Հունվարի 12-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջարկվող իրավական ակտի անհրաժեշտությունը ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի ներկայացմամբ հարկային մարմին-հարկ վճարող շփումը նվազագույնի հասցնելն է, ինչն էականորեն կկրճատի նաեւ հարկային ստուգումների եւ ուսումնասիրությունների վարչարարության ժամկետը:
Նախագծի շրջանակում նախատեսվում է ընդլայնել հարկ վճարողներին էլեկտրոնային եղանակով ծանուցման ենթակա փաստաթղթերի ցանկը: Նշվել է, որ զարգացնելով էլեկտրոնային ծանուցումների համակարգը` բարձրանում է հարկային վարչարարության արդյունավետությունը` ապահովելով հարկային կարգապահություն:
Հիմնական զեկուցողը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, անդրադարձել է էլեկտրոնային համակարգերի կատարելագործմանն ուղղված քայլերին, թեմատիկ ուսումնասիրության ընթացակարգի սահմանմանը:

12 января на очередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам обсужден в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА.
По словам председателя КГД РА Р.Бадасяна, необходимость предлагаемого правового акта – минимизация контактов между налоговым органом и налогоплательщиком, что значительно сократит сроки налоговых проверок и исследований.
Проект предусматривает расширение перечня документов, которые должны быть доведены до сведения налогоплательщиков в электронном виде. Отмечено, что развитие системы электронного извещения повышает эффективность налогового администрирования благодаря обеспечению налоговой дисциплины.
Предлагается также предусмотреть в Кодексе положения, позволяющие снимать с учета контрольно-кассовые машины старого поколения.
Отвечая на вопросы депутатов, основной докладчик коснулся шагов по совершенствованию электронных систем, определению процедуры тематического изучения.