Փոփոխություններ եւ լրացումներ «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում
Պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի, Լուսինե Բադալյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունվարի 13-ի նիստում:
Առողջապահության բնագավառի մարդկային ներուժի պլանավորումը, Նարեկ Զեյնալյանի գնահատմամբ, համակարգի կարեւորագույն գործառույթներից է: Հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է վիճակագրական տվյալներ` նշելով, որ ՀՀ-ում բժիշկների թիվը համարժեք է միջազգային միջին թվաքանակին, այն է` 10 հազար բնակչին 35 բժիշկ: Նրա դիտարկմամբ` մարզերում եւ Երեւանում բժիշկների անհամաչափ բաշխվածության խնդիր կա: Երեւանում 10 հազար բնակչին բաժին է ընկնում 88 բժիշկ, իսկ մարզերում բուժաշխատողների թիվը բավականաչափ պակաս է:
Նախագծի ընդունումը բխում է առողջապահության բնագավառի մարդկային ներուժի ոլորտում առկա իրավիճակի հետագա վատթարացումը կանխելու, ավագ եւ միջին բուժաշխատողների պահանջարկի պլանավորման եւ պատրաստման միասնական, կանխատեսելի պետական քաղաքականություն ձեւավորելու անհրաժեշտությունից:
Հարակից զեկուցող, ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը նշել է, որ մարզերում առկա են բուժաշխատողների բավականաչափ թափուր տեղեր: Նրա խոսքով` ներկա պահին Կառավարությունն արդեն մի շարք ծրագրեր է իրականացնում: Առաջարկվող օրինագծի ընդունմամբ կընդլայնվի իրականացվող ծրագրերի շրջանակը:

The legislative initiative on Making Addendum and Amendment to the Law on Medical Aid and Service for Population authored by the deputies Narek Zeynalyan and Lusine Badalyan was debated in the first reading at January 13 sitting of the NA Standing Committee on Health Care.
According to Narek Zeynalyan, human resource planning in the field of healthcare is one of the most important functions of the system. The Committee Chair presented statistical data, noting that the number of doctors in the Republic of Armenia is equivalent to the international average, that is 35 doctors per 10,000 inhabitants. He has noted that there is a problem of unequal distribution of doctors in the regions and in Yerevan. There are 88 doctors per 10,000 inhabitants in Yerevan, and the number of medical workers in the regions is quite small.
The adoption of the draft stems from the need to prevent further deterioration of the current situation in the sphere of human resources in the field of healthcare, to develop a unified, predictable state policy for demand planning and training of senior and mid-level medical workers.
The co-rapporteur, the RA First Deputy Minister of Health Care Lena Nanushyan has stated that there are quite vacant posts of medial workers in the regions. According to her, at this moment, the Government impalements a number of programmes. The adoption of the proposed bill will expand the scope of the implemented programmes.