Կարեւորելով Հայաստանում խաղամոլության աճի դեմ պայքարը` Կառավարությունը փոփոխություններ է կատարում «Գովազդի մասին» օրենքում` առաջարկելով թույլատրել ինտերնետ շահումով խաղերի, տոտալիզատորների ցանկացած տեսակի գովազդ սահմանափակ վայրերում:
Նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է հունվարի 20-ի ԱԺ նիստում:
Ըստ հիմնական զեկուցող, ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանի` գովազդ կթույլատրվի միայն 4-աստղանի եւ դրանից բարձր կարգ ունեցող հյուրանոցներում, սահմանային անցակետերում ու նմանատիպ գործունեություն իրականացնող շենքերի ճակատային հատվածում:
Նախաձեռնությունը գլխադասային` ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում ստացել է դրական եզրակացություն. այս մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի անդամ Ծովինար Վարդանյանը: Նա նշել է, որ խաղամոլության դեմ պայքարն իրենց քաղաքական թիմի համար առաջնահերթություն է, եւ նախագիծը միտված է այդ օրակարգի սպասարկմանը: Պատգամավորի խոսքով` 2020-ի ընթացքում իրականացվել են շուրջ 1,9 տրիլիոն գումարի չափով խաղադրույքներ, իսկ 2021-ին այդ թիվն աճել է 1.5 անգամ:
Ելույթներում պատգամավորները կարեւորել են իրականացվող փոփոխությունները, ներկայացրել նախագծի վերաբերյալ իրենց դիտարկումները:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանի ներկայացմամբ առաջին ընթերցմամբ քննարկվել են նաեւ Կառավարության կողմից «Գնումների մասին» օրենքում կատարվող փոփոխությունները` ուղղված արտակարգ իրավիճակների հետեւանքով առաջացած եւ հրատապ համարվող խնդիրներին հնարավորինս օպերատիվ արձագանքման հնարավորության ապահովմանը:
Առաջարկվող կարգավորումներն ամբողջությամբ այստեղ:
Պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել են Կառավարության հեղինակած ««Գնումների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը:

Подчеркивая важность борьбы с ростом игорного бизнеса в Армении, правительство вносит изменения в закон “О рекламе”, предлагая разрешить рекламу любого вида азартных игр, тотализаторов лишь в ограниченных местах.
Инициатива обсуждена в первом чтении на заседании НС 20 января.
Основной докладчик заместитель министра финансов РА А.Айрапетян проинформировал, что реклама будет разрешена только в 4-5-звездных отелях, на пограничных пунктах и ​​на фасадах зданий, осуществляющих подобную деятельность.
Инициатива получила положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, о чем сообщила член комиссии Ц.Варданян. Она заметила, что борьба с азартными играми является приоритетом для их политической команды, и проект призван служить именно этой повестке. По словам депутата, в 2020 г. сделано около 1,9 трлн ставок, а в 2021 г. это число увеличилось в 1,5 раза.
В своих выступлениях депутаты подчеркнули важность предлагаемых изменений, высказали замечания по проекту.
В представлении А.Айрапетяна в первом чтении также обсуждены внесенные правительством поправки в закон “О закупках”, направленные на обеспечение возможности оперативного реагирования на неотложные проблемы, возникающие вследствие чрезвычайных ситуаций.
Депутаты обсудили во втором чтении пакет проектов правительства о внесении изменений и дополнений в закон “О закупках” и прилагаемые проекты.