Հունվարի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողովը քննարկել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հարցը: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում առաջադրել է Քրիստիննե Գրիգորյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուի կենսագրական տվյալներն ու անցած ուղին ներկայացրել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: Նա նշել է, որ Քրիստիննե Գրիգորյանն ունի բարձրագույն կրթություն երկու մասնագիտությամբ` արեւելագիտություն եւ իրավաբանություն: Ունի ավելի քան 12 տարվա մասնագիտական աշխատանքի փորձ` հիմնականում պետական մարմիններում`  ԱԺ աշխատակազմում, Արդարադատության նախարարությունում, առաջին փոխվարչապետի աշխատակազմում: Նա 2019-ի հուլիսին նշանակվել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ, իսկ 2021-ի ապրիլից` ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ: 2022-ի հունվարի 20-ին Գրիգորյանն ազատվել է նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնից:
Քրիստիննե Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել իր թեկնածությունն այդ պաշտոնում առաջադրելու համար: Նա ընդգծել է, որ մեր երկրում Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը զարգացման տպավորիչ ճանապարհ է անցել. «Այսօր պաշտպանի ինստիտուտը կայացած հաստատություններից մեկն է, որն իրականացնում է մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ ժողովրդավարական հակակշռի իր առաքելությունը»:
Թեկնածուն ընդգծել է, որ ընտրվելու դեպքում հետ չի վերցնելու Սահմանադրական դատարան ներկայացրած Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումները եւ դա ունի հաստատության հեղինակությունը հաջորդ պաշտպանի կողմից չստվերելու տրամաբանական բացատրությունը: Քրիստիննե Գրիգորյանը հավելել է, որ ընտրվելու դեպքում տարեկան հաղորդումը եւ բյուջեի քննարկումները չեն, որ պետք է դառնան այն քիչ առիթները, երբ պաշտպանը կզեկուցի խորհրդարանին իրերի ու իրավիճակի մասին:

On January 21, the RA National Assembly debated the issue of the election of the Human Rights Defender. The Civil Contract Faction nominated Kristinne Grigoryan as a candidate for the post of the RA Human Rights Defender.
The Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan presented the candidate’s biographical data and the passed path. He has noted that Kristinne Grigoryan has higher education with two specialties: Oriental Studies and Law. She has more than 12 years of professional work experience, mainly in the state bodies, in the NA staff, in the Ministry of Justice, in the staff of the First Deputy Prime Minster. She was appointed the Deputy Minister of Justice in July 2019, and the RA First Deputy Minister of Justice from April 2021. On January 20, 2022, Grigoryan was relieved of the post of the First Deputy Minister.
Kritinne Grigoryan thanked the Civil Contract Faction for nominating her as a candidate for the post. She has underlined that the institute of the Human Rights Defender has passed an impressive way of development in our country: “Today, the Ombudsman institution is one of the established institutions, which carries out its mission for the protection of human rights and counterbalance to democracy.”
The candidate emphasized that in case of being elected, she will not withdraw the applications of the Human Rights Defender submitted to the Constitutional Court, and it has a logical explanation of not overshadowing the authority of the institution by the next defender. Kristinne Grigoryan has added that in case of being elected, the annual report and the budget debates should not become the few occasions when the Defender will report to parliament about things and the situation.