Հունվարի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողովը քննարկել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հարցը: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում առաջադրել է Քրիստիննե Գրիգորյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուի կենսագրական տվյալներն ու անցած ուղին ներկայացրել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: Նա նշել է, որ Քրիստիննե Գրիգորյանն ունի բարձրագույն կրթություն երկու մասնագիտությամբ` արեւելագիտություն եւ իրավաբանություն: Ունի ավելի քան 12 տարվա մասնագիտական աշխատանքի փորձ` հիմնականում պետական մարմիններում`  ԱԺ աշխատակազմում, Արդարադատության նախարարությունում, առաջին փոխվարչապետի աշխատակազմում: Նա 2019-ի հուլիսին նշանակվել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ, իսկ 2021-ի ապրիլից` ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ: 2022-ի հունվարի 20-ին Գրիգորյանն ազատվել է նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնից:
Քրիստիննե Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել իր թեկնածությունն այդ պաշտոնում առաջադրելու համար: Նա ընդգծել է, որ մեր երկրում Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը զարգացման տպավորիչ ճանապարհ է անցել. «Այսօր պաշտպանի ինստիտուտը կայացած հաստատություններից մեկն է, որն իրականացնում է մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ ժողովրդավարական հակակշռի իր առաքելությունը»:
Թեկնածուն ընդգծել է, որ ընտրվելու դեպքում հետ չի վերցնելու Սահմանադրական դատարան ներկայացրած Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումները եւ դա ունի հաստատության հեղինակությունը հաջորդ պաշտպանի կողմից չստվերելու տրամաբանական բացատրությունը: Քրիստիննե Գրիգորյանը հավելել է, որ ընտրվելու դեպքում տարեկան հաղորդումը եւ բյուջեի քննարկումները չեն, որ պետք է դառնան այն քիչ առիթները, երբ պաշտպանը կզեկուցի խորհրդարանին իրերի ու իրավիճակի մասին:

21 января Национальное Собрание обсудило вопрос избрания Защитника прав человека РА. Фракция “Гражданский договор” выдвинула на должность омбудсмена кандидатуру К.Григорян.
Биографические данные кандидата и пройденный путь представил председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян. Он отметил, что у К.Григорян высшее образование по двум специальностям – востоковедение   и юриспруденция. Имеет более 12 лет профессионального опыта работы, преимущественно в государственных органах, в Аппарате НС, в Министерстве юстиции, в Аппарате первого вице-премьера. В июле 2019 г. назначена заместителем министра юстиции, а с апреля 2021 г. – первым заместителем министра юстиции. 20 января 2022 г. К.Григорян освобождена от должности первого заместителя министра.
К.Григорян поблагодарила за выдвижение своей кандидатуры на пост. Она подчеркнула, что институт Защитника прав человека в нашей стране прошел впечатляющий путь развития. “Сегодня институт омбудсмена является одним из наиболее авторитетных институтов, выполняющий свою миссию по защите прав человека и уравновешиванию демократии”.
Кандидат подчеркнула, что в случае избрания она не будет отзывать обращения Защитника прав человека, поданные в Конституционный суд, и этому есть логическое объяснение - не принижать полномочия института следующим омбудсменом. К.Григорян добавила, что в случае избрания годовой отчет и обсуждение бюджета не должны стать теми редкими случаями, когда омбудсмен будет отчитываться перед парламентом о делах и ситуации.